Jelgavā darbu atsāk bērnu glābējsilīte

Pēc divu gadu pārtraukuma Jelgavas pilsētas slimnīcā atkal sāk darboties mazuļu glābējsilīte jeb “Baby box”. Lai arī slimnīcas medpersonāls pauž cerību, ka silīte paliks tukša, tā ir iespēja mātei humānāk atteikties no sava mazuļa drošā veidā.

Kovida pandēmijas laikā Jelgavas pilsētas slimnīcas glābējsilīte tika slēgta. Tobrīd nodaļa tika pielāgota kovida pacientiem. Tagad - kopš divu gadu pārtraukuma - glābējsilīte atkal darbojas. Līdz šim astoņu gadu laikā slimnīcas glābējsilītē atstāti pieci mazuļi. Jelgavas pilsētas slimnīcas galvenā ārste Solveiga Ābola stāsta: “Divi bērni bija septiņos no rīta, divi bija desmitos vakarā. Viens bija tikai pēc vieniem naktī. Rīta un vakara stundās. Ļoti ātri šie bērniņi atrada sev audžu ģimenes, īstās ģimenes gribētos teikt.”

Jelgavas pilsētas slimnīcā dzimst aptuveni 1000 mazuļi gadā. Pēdējais bērns tika atstāts Jelgavas slimnīcas glābējsilītē aptuveni pirms diviem gadiem. “Baby box” jeb glābējsilītes projekts Latvijā darbojas jau no 2009. gada. Visā Latvijā ir uzstādītas astoņas šādas silītes: Rīgā, Jelgavā, Madonā, Rēzeknē, Valmierā, Daugavpilī, Liepājā un Ventspilī. Tajās pa šiem gadiem kopumā atstāti 55 zīdaiņi. “Jau ar pirmo ielikto mazuli projekts sevi attaisnoja, jo kaut vai viena izglābta mazuļa dzīvība ir tā vērta. Visi mazuļi, kuri ir gājuši uz adopciju, ir veiksmīgi adoptēti. Visi tie bērni, kuru bioloģiskie vecāki ir vēlējušies saņemt viņus atpakaļ, ja vecāki pie nosacījuma ir izgājuši visas pārbaudes, tad mazuļi ir nonākuši atpakaļ ģimenēs,” pauž Laura Zvirbule, projekta “Glābējsilīte” vadītāja Latvijā.

Iemesli, kālab vecāki pieņēmuši šo skaudro atteikšanās soli no bērna, ir dažādi, piemēram, māte nespēj pieņemt bērnu, kurš ieņemts izvarošanas rezultātā, vai arī sievietei atklāts agresīvs krūts vēzis, viņa atstāj mazuli kādam, kurš par bērnu varēs parūpēties.

Pirms Latvijā tika ieviestas šādas glābējsilītes, atteikšanās no jaundzimušajiem notika krietni skarbākā vidē. Laura Zvirbule: “Tie bērni nonāca izgāztuvēs, aprakti kaut kur nezināmās vietās.”

Kā norāda projekta uzturētāji, bērnu atstāšana glābējsilītes pamazām samazinās. Savukārt glābējsilītēs atstātos zīdaiņus mēdz adoptēt ļoti ātri. Zināms, ka visi 55 līdz šim glābējsilītes atstātie mazuļi nav pametuši Latviju.

Latvijas Bērnu fonda prezidents Andris Bērziņš norāda: “Labāka doma, protams, būtu, ka tie bērni, kas piedzimst, laimīgi aug ģimenē. Es domāju, ka tā būtu vismaz iespēja tam bērnam palikt dzīvam un nonākt normālā ģimenē.”

Vairāk glābējsilīšu Latvijā pagaidām nav plānots atvērt, jāturpina tehniski uzturēt astoņas esošās labā darba kārtībā, un cerēt, ka arī šīs turpmāk paliks tukšas, vecāki neizšķirsies par skaudro soli - atteikšanos no sava bērna.


 #SIF_NVZ2022