Jēkabpils slimnīca: jābeidz ākstīties!

Ārkārtas situācija ir visā medicīnas nozarē, par nopietnu stāvokli paziņojusi arī Jēkabpils reģionālā slimnīca, kur šonedēļ Covid-19 pacientu ārstēšanā ir sasniegta kritiska robeža gan gultasvietu skaita, gan personāla noslodzes jomā.

Jēkabpils reģionālajā slimnīcā vidēji smago Covid-19 pacientu gultasvietu skaits šorīt bija sasniedzis simtprocentīgu noslodzi – aizņemtas visas 50 vietas, tādēļ šodien tika pieņemts lēmums palielināt Covid-19 slimniekiem domāto gultasvietu skaitu vēl par piecām. Reanimācijā smagā stāvoklī šobrīd atrodas trīs Covid-19 pacienti, bet kopējais šo gultasvietu skaits tagad ir palielināts līdz deviņām vietām. Lai varētu paplašināt gultasvietu skaitu, Jēkabpils slimnīcas Infekciju un Terapijas nodaļas ir pārprofilētas par Covid-19 nodaļām. Tas nozīmē, ka terapeitiskā profila pacienti šobrīd lielākajā daļā gadījumu tiek pārvesti uz citām slimnīcām. “Šeit tiek iesaistīta gan Preiļu slimnīca, gan Madonas slimnīca, gan aprūpes, un hroniskie pacienti tiek pārvesti uz Līvānu slimnīcu. Ja terapijas pacients nonāk mūsu Uzņemšanas nodaļā, dežūrārsts un terapeits izvērtē pacienta veselības stāvokli, veic izmeklējumus un pieņem lēmumu, kur šo pacientu nogādāt. Ja veselības stāvoklis ir akūts un neatliekams, kas nepieļauj pacienta pārvešanu, ja transportēšanas laikā apdraudētu pacienta veselības stāvokli, tad pacients netiks pārvests, savukārt visos citos gadījumos pacients tiks pārvests uz zemāka līmeņa slimnīcu, vai arī tiks izrakstīts ģimenes ārsta uzraudzībai. Ar to ir jārēķinās,” saka Margarita Meļņikova, Jēkabpils reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētāja.

Arī personāla trūkst, tādēļ jālemj par cita profila mediķu iesaisti Covid-19 pacientu ārstēšanā. Šonedēļ Jēkabpils reģionālajā slimnīcā pieņemts lēmums par plānveida operāciju apjoma samazināšanu – šobrīd 20-30 procentu apjomā, bet turpmāk tādā apjomā, lai varētu nodrošināt nepieciešamo personālu Covid-19 pacientu ārstēšanai.

Iedzīvotājiem jārēķinās ne tikai ar slimnīcas plānveida pakalpojumu ierobežošanu, bet arī ar izmaiņām Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā, proti, tagad prioritāte ir tikai dzīvībai kritiski izsaukumi. Ārkārtas tālruņa 113 dispečeri atsevišķu traumu un veselības problēmu gadījumos brigādes nosūtīšanu atteiks. Cilvēkam būs pašam jānokļūst ārstniecības iestādē vai jāvēršas pēc palīdzības pie sava ģimenes ārsta.

Jēkabpils reģionālajā slimnīcā uzsver, ka no visiem slimnīcā līdz šim hospitalizētajiem Covid-19 pacientiem reanimācijā nav nonācis neviens vakcinētais, savukārt no pacientiem, kas slimnīcā nonāk vidēji smagā stāvoklī, tikai pieci procenti ir vakcinēto. Pārējie ir nevakcinēti. Arī šobrīd no 53 stacionētajiem Covid-19 slimniekiem vairums – 50 ir nevakcinēti. Slimnīcas vadītāja Margarita Meļņikova aicina iedzīvotājus vakcinēties. “Sabiedrībai ir jābeidz ākstīties, jāsāk pieņemt, es atvainojos, jāuzņemas sava atbildība par sekām. Mēs nevaram runāt tikai par savām individuālajām tiesībām, šeit ir runa tikai par sabiedrības interesēm. Ja mēs skatāmies uz Dāniju un Zviedriju, kur ierobežojumi tiek atviegloti, paskatāmies arī uz to, cik procentu vakcinēto šajās valstīs ir. Tur nav diskusiju - gribu, vai negribu. Ja mūsu sabiedrībai pietrūkst disciplīnas un atbildības pret sabiedrību, tad šāda situācija veidojas.”

Tāpat tiek uzsvērts, ka, samazinot plānveida pakalpojumus, sekas būs jūtamas citu profilu pacientu ārstēšanā, jo jārēķinās, ka palielināsies to akūto pacientu skaits, kuri ierobežojumu dēļ nebūs laicīgi saņēmuši plānveida medicīnisko palīdzību.


Foto: Freepik