Jēkabpils novadā vairs nevarēs iegādāties vietējos dārzeņus

Jēkabpils novadā iecienītais dārzeņu audzētājs SIA “Rītausma” pēc vairāk nekā 30 gadu ilga darba nav uzsācis jauno sezonu. Uzņēmums iekļuvis apjomīgos nodokļu parādos. Šobrīd zvērināts tiesu izpildītājs izsolē pārdod siltumnīcas un citus uzņēmuma nekustamos īpašumus. Par notikušo sarūgtināti gan klienti, gan darbinieki, kuri zaudējuši darbu šajā uzņēmumā.

Daudzi Jēkabpils novada iedzīvotāji ne reizi vien ir stāvējuši rindā pie vietējā dārzeņu audzētāja SIA “Rītausma” kioska, kur gadiem ilgi bija iespēja iegādāties produkciju par zemākām cenām nekā veikalos. Uzņēmuma audzētie tomāti, gurķi un salāti tika realizēti daudzās tirdzniecības vietās – pārsvarā Latvijā. SIA “Rītausma” 1993. gadā dibināja un ilgus gadus vadīja Valda Bekina, bet pēc viņas nāves 2015. gadā mātes iesākto turpināja meita Lāsma Bekina. Uzņēmums bija attīstījies un kļuvis par otro lielāko dārzeņu audzētāju Latvijā.

Šis pavasaris “Rītausmas” klientiem atnesis bēdīgas ziņas. Uzņēmumā valda klusums, kiosks ir slēgts, bet siltumnīcās nav ne miņas no dārzeņu stādiem un strādnieku rosības. Lielākā daļa – 80 procenti darbinieku – bija sezonas strādnieki, kuri ik rudeni tika atbrīvoti no darba un ik pavasari – pieņemti. Šobrīd aptuveni 65 darbinieki zaudējuši darbu šajā uzņēmumā. Bijušais SIA “Rītausma” darbinieks Ignats: “Slikti ir, protams, sevišķi man. Līdz pensijai palika divi gadi. Nekur neņem vairāk. 18 gadus nostrādāju.”

“Rītausma” jauno sezonu nav uzsākusi finansiālo problēmu dēļ – tai ir Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kura apjoms uz šā gada 21. maiju ir vairāk nekā 127,5 tūkstoši eiro. “Firmas.lv” informācija liecina, ka 2020. gadā SIA “Rītausma” nodokļu parāds bija tikai 1,8 tūkstoši eiro, savukārt trīs gadus vēlāk tas jau bija sasniedzis 97,5 tūkstošus eiro.

SIA “Rītausma” valdes locekle Lāsma Bekina apliecina, ka viens no galvenajiem iemesliem ir augstās dabasgāzes cenas, tāpat arī apgrozījuma kritums un minimālās algas paaugstināšana. “Tas viss sākums ir 2022. gads ar gāzes cenām, principā 2021. gada otrā puse. Sākām lēnām slīkt parādos. Nekādi lieki uzkrājumi mums nebija. Mēs nespējām nomaksāt darba algu nodokļus. Arī kritās strauji apgrozījums. Produkcijas izmaksas pieauga, celt produkcijas cenu mēs īsti nevarējām.”

Lai gan uzņēmumam bija pieejams valsts atbalsts energoresursu izmaksu pieauguma kompensācijai, SIA “Rītausma” neizdevās saņemt atbalstu tādā apmērā, lai varētu izkļūt no sarežģītās finansiālās situācijas. Uzņēmums arī mēģinājis vienoties ar Valsts ieņēmumu dienestu par nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu. Bekina: “No VID bija tāda atsauce rudens pusē, ka mums ir sezonāla darbība un tekošā gada laikā mēs nespēsim norēķināties. Uz cita veida grafikiem viņi neparakstījās. Mēs lūdzām kaut kādas resoriskās darbības veikt novembra beigās, lai paspējam izmaksāt darbiniekiem pēdējās algas, bet novembra pirmajā pusē jau tika bloķēti uzņēmuma konti. Visi līdzekļi, kas ienāca kontā, visi tika novirzīti jau uz Valsts kasi automātiski.”

Kopš 2009. gada SIA “Rītausma” ir kooperatīvās sabiedrības “Baltijas dārzeņi” biedrs, bet arī šī organizācija nav spējusi uzņēmumam palīdzēt. Šobrīd zvērināta tiesu izpildītāja Rigmonta Grīga rīko izsoli SIA “Rītausma” piederošajam nekustamajam īpašumam. Piedzinējs ir Valsts ieņēmumu dienests. Izsoles sākumcena ir 673,2 tūkstoši eiro, bet solis – 7000 eiro. Izsoles sākuma datums ir šā gada 15. maijs, bet noslēguma datums – šā gada 14. jūnijs. Gan Salas iedzīvotāji, gan citi uzņēmuma klienti pauž nožēlu, ka vairs nebūs iespējas iegādāties vietējos dārzeņus.

Šobrīd uzņēmumam nav ne maksātnespējas, ne likvidācijas statusa. Turpmākais SIA “Rītausma” liktenis ir atkarīgs no izsoles rezultāta.