Jēkabpils novadā nogalinātā sieviete bija vērsusies pat pie tiesībsarga

Saistībā ar Jēkabpils novadā notikušo sievietes slepkavību šodien pie Ministru kabineta Rīgā norisinājās pikets. Tajā tika pieprasīts cīņu pret vardarbību noteikt kā politisko prioritāti, kā arī ratificēt Stambulas konvenciju. Piketā pulcējās vairāk nekā 100 cilvēki.

Sievietes slepkavība, kas notika Jēkabpils novadā 16. aprīlī, radījusi plašu rezonansi sabiedrībā. Šodien notikušajā piketā pie Ministru kabineta valdība tika aicināta reaģēt uz atbildīgo iestāžu nolaidību saistībā ar sievieti, kura ilgstoši cieta no bijušā vīra vardarbības un vajāšanas, bet tā arī nesaņēma gaidīto aizsardzību.

Fragments no nogalinātās sievietes iepriekš rakstītās vēstules tiesībsargam: “Dienas paiet, cīnoties ar L. Rusiņa uzbrukumiem, rakstot iesniegumus Valsts policijai, runājoties ar terorizētajiem cilvēkiem nepatīkamas sarunas, uzklausot ziņas par kārtējām L. Rusiņa preteklībām. Un viņa fantāzijai nav robežu. Es baidos no rīta celties, jo es nezinu, kādu jaunu preteklību nākošā diena nesīs.. Man nav saprotama Valsts policijas pasivitāte un nereaģēšana uz tik daudziem iesniegumiem. Gandrīz vai liekas, ka L. Rusiņš tiek aizstāvēts.”

“Arī ikdienā centrs “Marta” sastopas ar tieši tādām situācijām kā noslepkavotā sieviete, ka viņas vēršas, mēģina meklēt palīdzību, bet drošības uzraudzība tiek uzlikta viņām pašām uz pleciem, kaut arī tiek piemērota pagaidu aizsardzība. Mums ir jāpanāk ļoti efektīvi uzraudzības mehānismi. Šobrīd, kad notiek pagaidu aizsardzības pārkāpumi, bieži vien policija vienkārši parunājas, kaut gan principā viņi var piemērot apcietinājumu un var lemt par brīvības atņemšanu. Un šobrīd mēs arī prasām vairākas organizācijas, kāda būs šī atbildība, konkrētu amatpersonu atbildība saistībā ar šo te sievietes slepkavību,” saka centra “Marta” vadītāja Iluta Lāce.

Centra “Marta” atklātajā vēstulē, kas šodien nosūtīta atbildīgajām iestādēm, tiek pieprasīta arī to amatpersonu atbildība, kas gadiem ilgi novērsušas Stambulas konvencijas ratifikāciju Latvijā.

Neviens no ministriem neieradās aprunāties ar piketētājiem, bet klausītāju vidū bija Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāre Lauma Paegļkalna. “Tieslietu ministre ir uzdevusi darba grupai, kurā ir gan dažādu jomu tiesību piemērotāji, tiesneši, prokurori, eksperti, izstrādāt grozījumus Kriminālprocesa likuma 14. pantā, lai šo nozieguma veidu – vardarbība ģimenē – gan  vardarbību pret sievieti, gan arī vardarbību pret vīrieti –, prioritizētu kā tādu, kas ir ātri, ārpus kārtas izmeklējama un iztiesājama.”

Piketu rīkoja centrs “Marta”, organizācijas “Sievietei paveicās” un “Protests”, kas uzskata, ka valdībai ir jānosaka cīņa pret vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē kā politiskā prioritāte Latvijā.