Jēkabpils aizsargdambja būvdarbiem radušies šķēršļi

Ja apstākļi būs labvēlīgi, tad Daugavas aizsargdambja rekonstrukcija Jēkabpilī varētu sākties šā gada augustā. Ātrāku būvdarbu uzsākšanu kavē gan finansējuma jautājumi, gan birokrātiskie šķēršļi. Tas nozīmē, ka lielāko daļu darbu varēs paveikt tikai nākamgad. Pašvaldībā gan sola, ka darīs visu iespējamo, lai tas neietekmētu drošību potenciālo plūdu laikā.

Šobrīd no Daugavas aizsargdambja Jēkabpilī tiek ņemti nost smilšu maisi un zeme, kas tur tika savesta janvāra plūdu laikā. Lai dambis izturētu nākamos plūdus, ir nepieciešama pamatīga rekonstrukcija, bet ziemā saliktie maisi ar zemi darbu norisei tikai traucēs. Strādnieku rosīšanās gan nenozīmē, ka tūlīt sāksies dambja rekonstrukcija. Pašvaldībā skaidro, ka tad, ja visi apstākļi būs labvēlīgi, īstie būvdarbi varētu sākties tikai vasaras beigās – augustā. Viens no šķēršļiem ir finansiālie jautājumi, jo kopējās dambja rekonstrukcijas izmaksas plānotas 12,5 miljonu eiro apmērā, un līdz šim pašvaldības kontā nav ienākusi pat daļa no šīs summas.

Jēkabpils novada domes priekšsēdētāja vietnieks attīstības jautājumos Kārlis Stars (NA,TB/LNNK") stāsta: “Šim dambja pārbūves projektam tiek izstrādāti atsevišķi Ministru kabineta noteikumi finansējuma piesaistei no Eiropas Savienības struktūrfondiem plūdu risku novēršanai. Šie MK noteikumi pašlaik ir saskaņošanas stadijā. Mēs pie Eiropas struktūrfondu finansējuma tiekam nākamā gada janvārī, un patreiz ir stāsts par to, kā saņemt priekšfinansējumu projekta būvdarbu uzsākšanai šogad. Finanšu ministrija solījusi, ka dos mums iespēju priekšfinansējumu saņemt, aizņemoties Valsts kasē.”

Lai gan būvprojekta izstrāde ir noslēguma stadijā, arī šajā procesā ir kavēšanās saistībā ar nepieciešamību saskaņot tehniskos risinājumus ar visiem blakus esošo zemju īpašniekiem. Saskaņošana līdz šim noritējusi ļoti labi. Daļa īpašnieku par piekrišanu darbiem parakstījās pašvaldības rīkotās sanāksmes laikā, citi to sniedza vēlāk, un šobrīd no vairāk nekā 100 īpašniekiem tikai divi vēl nav snieguši akceptu plānotajiem būvdarbiem. Tomēr jāņem vērā, ka arī pats būvprojekts pēc pabeigšanas būs jāsaskaņo ar atbildīgajām valsts institūcijām, tāpat vēl jāveic būvdarbu iepirkums. Sākotnēji no valsts puses tika saņemti solījumi likvidēt birokrātiskos šķēršļus, tomēr iepirkuma procedūrai būs tādi paši noteikumi kā citiem projektiem, uzsver vietvarā.

Lai gan šogad līdz ziemas sezonai varētu būt paveikta tikai neliela daļa iecerēto būvdarbu, Jēkabpils novada pašvaldībā sola primāri izdarīt tos darbus, kas nepieciešami, lai aizsargdambis varētu izturēt nākamo ziemu un pavasari.