Jēkabpilī norisinājies amatierteātru festivāls "Laipa"

Reizi divos gados Jēkabpilī notiek amatierteātru festivāls "Laipa". Nupat noritējis jau 11. festivāls, kurā komiskas, ikdienišķas un arī traģiskas situācijas izspēlēja septiņi amatierteātri no visas Latvijas. 

Amatierteātru festivālā “Laipa” ik reizi notiek visu teātru uznāciens uz “laipas”. Ja citus gadus tas tika organizēts Jēkabpils Tautas namā, tad šoreiz uznāciens notika ārā – īpaši šim notikumam izveidotā vietā. Uz “laipas” tika aicināti visi septiņi amatierteātri, kas pārstāvēja Jelgavu, Liepāju, Lubānu, Rēzekni, Rīgu, Valku un Jēkabpili.

Festivāla būtība - “laipa starp režisoru un lugas autoru, režisoru un aktieri, aktieri un skatītāju”. Jēkabpils Tautas teātris pasākumā cēla “laipu” uz Aivona Menčela izrādi “Rudenīgais blūzs”. Teātrim tas ir jauniestudējums, kas tieši festivāla pirmajā dienā piedzīvoja pirmizrādi. “Rudenīgais blūzs” vēsta par trim atraitnēm, kas meklē atbildi uz jautājumu, kā sadzīvot ar melanholiju un skumjām.

Neparastu izrādi skatītāji varēja piedzīvot Lubānas amatierteātra izpildījumā. Dramaturga un režisora Jāņa Baloža iestudējumā “No Ceikstes līdz Aiviekstei”, kas vēsta par lubānietes Marijas Diliavkas veiktajiem meteoroloģiskajiem pētījumiem, aktieru darbības vieta nebija Tautas nama skatuve, bet gan Jēkabpils pilsētvide. Izrādes forma bija pastaiga ar vairākiem pieturas punktiem.

Pagaidām Latvijā izrādes pastaigas veidā netiek iestudētas bieži, tomēr Lubānas amatierteātra pārstāvji pauž pārliecību, ka ar laiku šāda forma varētu kļūt arvien populārāka arī citu amatierteātru vidū. Jāpiebilst, ka amatierteātru festivālā “Laipa” ikvienu izrādi varēja vērot arī pārējie festivāla dalībnieki no citiem teātriem, tādējādi smeļoties jaunas idejas un pieredzi turpmākajam darbam.