Jēkabpilī izjūt pedagogu trūkumu

Līdz jaunajam mācību gadam pavisam nedaudz, bet skolās gatavība mācību procesam ir dažāda. Covid-19 drošības prasību dēļ saspringta situācija ir arī Jēkabpils novada izglītības iestādēs – dažas no tām jau saskaras ar pedagogu trūkumu.

Ikgadējā pedagogu konference Jēkabpilī šoreiz bija citādāka nekā ierasts – tajā piedalījās tikai izglītības iestāžu vadība un pašvaldības izglītības jomas speciālisti, kuri varēja uzrādīt Covid-19 sertifikātu, apliecinot vakcināciju, pārslimošanu vai negatīvu testu. Valsts prasības vīrusa izplatības ierobežošanai ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ skolām gatavošanās šim mācību gadam ir īpaši sarežģīta. Ne visi pedagogi ir gatavi vakcinēties vai regulāri testēties, tādēļ Jēkabpilī jau saskaras ar skolotāju trūkumu.

Covid-19 ierobežošanas prasības kā oficiālo darba attiecību izbeigšanas iemeslu gan min tikai divi Jēkabpils 2.vidusskolas pedagogi, bet kopā līdz šim no iestādes aizgājuši jau 13 skolotāji. Vietā pagaidām atrasti tikai seši. “Pašreiz meklējam pedagogus no savām iekšējām rezervēm, kā nodrošināt mācību procesu, lai tiešām mācību plāns tiktu izpildīts un mācību process 1.septembrī varētu atsākties,” saka Ilona Salmiņa, Jēkabpils 2.vidusskolas direktore.

Visur situācija gan nav tik slikta. Piemēram, Jēkabpils pilsētas bērnudārzā “Kāpēcītis” par skolotāju trūkumu nesūdzas, darbinieku aptauja liecina, ka šajā izglītības iestādē simtprocentīgi visi pedagogi ir vakcinēti pret Covid-19. Tomēr novadā kopumā mācībspēku trūkums ir vērojams. “Ir vajadzības pēc šiem pedagogiem, latviešu valoda uz šo brīdi, matemātika, svešvalodas, kas īpaši novada mazākajās skolās ir vakantās vietas. Protams, skolu vadītāji strādā, lai šīs vakances aizpildītu, tā īsti par vakantajām vietām varēsim spriest tikai tad, kad būs sastādītas mācību gada tarifikācijas,” saka Juris Līcis, Jēkabpils Izglītības pārvaldes vadītājs.

Valstī noteiktajām drošības prasībām pretojas arī daļa vecāku, kuri nevēlas, lai viņu bērniem ik nedēļu tiktu veikta Covid-19 testēšana. Šādu gadījumu gan nav daudz, tomēr ir vecāki, kuri jaunajā mācību gadā savam bērnam ir ar mieru nodrošināt izglītību ģimenē. Piemēram, Ābeļu pamatskolā mācības mājās būs vienam bērnam. “Oficiāli tiek ziņots, ka process ir vienkāršots, ka vecāks ir atbildīgs par to, ko bērns iemācās, un skola aizsūta tikai kontroldarbus ik pēc zināma laika. Bet es domāju, ka reāli tā vis nenotiks. Tāpat skola būs atbildīga par to, lai bērns kaut ko iemācās. Būs tāpat skolotājam jāpalīdz attālināti, tikai atšķirība tā, ka skolotājam par to nemaksās,” pauž Juris Gaigals, Ābeļu pamatskolas direktors.

Lai gan pandēmijas apstākļu dēļ gatavošanās jaunajam mācību gadam ir sevišķi grūta, Jēkabpils novada izglītības jomas pārstāvji pauž prieku par to, ka no 1.septembra bērni un pedagogi atkal varēs mērot ceļu uz skolu, jo nekādas attālinātās mācības nevar aizstāt pilnvērtīgu izglītošanās procesu klātienē.

 


Foto: Freepik