Jāuzmanās no stiprā saules starojuma un karstuma

Šajās dienās saņemam brīdinājumu ne tikai par lielu karstumu, bet arī par sevišķi spēcīgu saules ultravioleto starojumu. Jo tas intensīvāks, jo bīstamāka tā iedarbība.

Ultraviolotie (UV) stari ir daļa no Saules radiācijas. Visspēcīgākā tā ir augstāk kalnos, kā arī pie ūdeņiem. Ja ozona slānis kļuvis plānāks vai tajā izveidojušies caurumi, arī tas ir faktors, kas ietekmē starojuma intensitāti. Tomēr ne visās vasaras dienās UV radiācija ir vienmērīga – vienu dienu tas var būt spēcīgāks, otru – ne tik stiprs.

 “Ultravioletās radiācijas saņemtais daudzums būs ļoti atkarīgs arī no tā, vai diena ir saulaina, vai diena ir mākoņaina. Ja ir mākoņi, arī tie tātad neļauj no saules nākošajam starojumam sasniegt tiešā veidā zemes virsmu, sasniegt, teiksim, cilvēka ādu,” saka LVĢMC prognožu nodaļas vadītāja Laura Krūmiņa.

Stipra un ilga UV staru iedarbība kaitē gan ādai, gan acīm. Tāpēc dienvidū jāuzturas telpās vai vismaz ēnā, laukā galvā jāliek cepure, bet uz acīm - saulesbrilles. Jālieto aizsargkrēms. Karstumā un saulē ļoti jāuzmanās cilvēkiem ar gaišu ādu, kā arī sirds slimniekiem, no pārkaršanas sevišķi jāsargā mazi bērni, jo tie vēl nespēj pielāgoties vides temperatūrai.

To, kā karstumā savārgušam cilvēkam jāsniedz pirmā palīdzība, ReTV stāsta pieredzējis skauts. “Visu laiku tiešā saulē atrasties noteikti nav veselīgi, bet sīkāk es varētu jums arī parādīt. Ja nu esam pārkarsuši, tad dodamies uz ēnu tepat smuki pie koka. Ēnā iesim apsēsties. Muguru var atspiest, lai nav, kā saka, lieka slodze. Par apģērbu - droši, ka jaku varat vilkt nost. Šallīti arī droši vien. Šalli vispār ļoti labi var izmantot: pirmkārt, kā galvassegu,” pauž Valmieras 4. skautu vienības skauts.

 “Šādā laikā ļoti labi, ja ir līdzi ūdens pudele. Un tad vēl viena lieta, ko mēs varam darīt, izmantot šallīti, nedaudz samitrināt, varam nedaudz uzlikt uz galvas. Atvēsināt. Un vēl viena lietiņa: žurnāls vai avīze, kas nu kuram patīk. Saturs nav svarīgs, galvenais būtu šī te funkcija - nedaudz pavēdināt, atvēsināt,” piebilst Krišjānis Pundurs.

Ja pēc visiem šiem pasākumiem pārkarsušais joprojām jūtas slikti, noteikti jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. 


Foto: FreePik