Jauno pētnieku akadēmija cer atgriezt jauniešu interesi par eksaktajām zinātnēm

Pēdējo gadu laikā gandrīz trīs reižu samazinājies to skolēnu skaits, kuri izvēlas likt eksāmenus ķīmijā, bioloģijā un fizikā. Attālinātās mācības, kad praktiskus eksperimentus nevarēja veikt, samazināts eksāmenu skaits pandēmijas laikā skolēnu interesi samazinājusi vēl vairāk. Ar aizraujošiem eksperimentiem, kas bērniem pašiem atraktīvi ļauj izzināt dabas zinātni un tehnoloģijas, šonedēļ Talsos darbu sākusi Jauno pētnieku skola. Tajā tiek strādāts ar desmit līdz 12 gadus veciem skolēniem, un, uzrunājot šo vecumu, Jauno pētnieku skola cer, ka pēc gadiem palielināsies arī eksāmenu kārtotāju skaits.

Šonedēļ Jauno pētnieku akadēmijā aizvadītas 20 dažādas nodarbības ar mērķi ļaut skolēniem iedziļināties, izzināt un mācīties. Tajā mācās 20 jaunie pētnieki no dažādām Talsu skolām, taču interese bijusi daudz lielāka. Ja šiem bērniem acis deg jau pēc pirmajām dienām, tad vecāko klašu audzēkņiem gluži pretēji - arvien samazinās eksāmenu licēju skaits.

Visā jaunizveidotajā Talsu novadā eksāmenu ķīmijā likuši vien trīs jaunieši, bioloģijā un fizikā to ir ap desmit. Taču šāda situācija ir visā Latvijā. Viens no iemesliem – pandēmijas dēļ jauniešiem jākārto tikai 3 obligātie eksāmeni, bet ceturtais - izvēles eksāmens - nav obligāts. Eksāmenu nelikšana rada jauniešiem problēmas tālākās studijās. “Ja augstskolas uzņem bez centralizētā eksāmena, tas skolēns iepriekš nav pievērsis uzmanību, nav gatavojies, iespējams, nemaz nezina īsti, uz ko viņš ir atnācis. Kā augstskolu mācību spēki stāsta, ka atnāk pilnīgi negatavs ar 20% matemātikā, tagad grib studēt tehniskajā universitātē un kļūt par inženieri,” saka VISC vecākais referents Austris Cābelis.

“Ja uz vienu vietu ir septiņi astoņi jaunieši, tad, ja ir kārtots fizikā eksāmens, tad noteikti vispirms uzņems šos jauniešus. Tāpat arī medicīnas fakultātē, piekritīsiet, mediķis bez ķīmijas vai bioloģijas zināšanām varētu būt diezgan pagrūti. Mūsu novadā ir vajadzīgi gan fiziķi, gan ķīmiķi, gan matemātiķi – ne tikai skolotāju rindās. Mēs zinām, ka trūkst arī medicīnā – jebkurā nozarē strādājošie gudrie prāti,” pauž Evija Ozola, Jauno pētnieku akadēmijas vadītāja.

Lielākais eksāmenu licēju skaits bioloģijā, ķīmijā un fizikā bija 2007.gadā, tad tas samazinājies, bet vēl pirms trim gadiem licēju skaits atkal palielinājies, jo veidotas dažādas aktivitātes un programmas, kas jauniešus ieinteresētu. Tāpēc atzinīgi tiek vērtēta arī Talsu 2.vidusskolas iniciatīva. Un ir acīmredzams, ka, piemēram, veidojot lavas lampas, pašiem savas katapultas vai dedzinot brīnumsvecītes olā, acis mirdz ne tikai bērniem.

Ja situācija ļaus, jau rudenī nodarbības notiks ik sestdienu. Turklāt Talsu 2.vidusskola paredzējusi nākotnē šo programmu arī akreditēt, piedāvāt iespēju arī citiem novadiem.