Jaunieši rada inovatīvu ēdamrīku cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem

Jaunieši no Valmieras tehnikuma teju kā saņēmuši Jauno uzņēmēju dienās godam izcīnīto godalgu par otro vietu. Viņu radītā karote nākotnē varētu palīdzēt pašiem ēst cilvēkiem, kuri sirgst ar Pārkinsona slimību vai kādiem citiem funkcionāliem traucējumiem.

Skolēnu mācību uzņēmuma (SMU) “Spoonable” dalībniece Jete Jozefīne Jansone saka: “Es pagājušā gada vasarā iegāju sabiedriskās ēdināšanas vietā un pasūtīju ēdienu. Ieraudzīju, ka cilvēkam ir grūti paēst, jo trīcēja roka. Bet es pat nenojautu, kas ir Pārkinsona slimība.”

Kopā ar māsu Izabellu, kura arī mācās Valmieras tehnikumā, un vēl diviem jauniešiem Jete sāka sīkāk pētīt, kas ir Pārkinsona slimība un kā varētu atvieglot ikdienu cilvēkiem, kuri ar to sirgst. “Mēs sākām ar baltu papīra lapu, plastalīna modeļiem, bijuši vairāki korpusi. Šis pagaidām vēl ir tikai prototips, pie kura strādāsim un attīstīsim to,” skaidro Izabella Īva Jansone.

Pagājis aptuveni pusgads, kamēr jaunieši radīja pirmo gatavo inovatīvo ēdamrīku. Padomu, kā to izstrādāt neliedza arī Rīgas Tehniskās universitātes Cēsu filiāles pārstāvji. “Mēs skatījāmies pēc fotokameras stabilizatora principa, kā tas stabilizējas, mēģinājām to īstenot - tikai ar karoti. Kad mēs kustinām, sensors uztver katru kustību gan vertikāli, gan horizontāli. Tā nododot informāciju diviem stabilizatoriem, kas karoti noliek tā, ka jebkurā kustībā nekāds šķidrums un ēdiens neizkritīs no karotes ārā,” stāsta SMU “Spoonable” dalībnieks Niks Matīss Elksniņš.

Jauniešu izstrādāto ēdamrīku praksē jau pārbaudījuši Valmieras pansionātā. Diviem tā iemītniekiem, kurus ikdienā baro sociālie darbinieki, pēc ilgāka laika nu bija iespēja atkal paēst pašiem. “Viņi bija priecīgi, ka pabaros, bet pārsteigti, ka varēs paši ēst, ka tā ir karote, ka paši var. Sākumā bija satraukušies - bija nepieciešams laiks lai iepazītos, kā turēt,” atzīst Valmieras pansionāta sociālā rehabilitoloģe Aļona Ozoliņa.

Valmieras pansionātā ReTV Ziņām uzsver, ka jauniešu radītais produkts vēl ir pilnveidojams. Bet, ja biznesa iecere izdosies, šāds ēdamrīks būtiski uzlabotu cilvēku ar īpašām vajadzībām ikdienu, kā arī atslogotu sociālo darbiniekus.

Jaunie uzņēmēji iecerējuši, ka ēšanas instrumentam būs trīs maināmi uzgaļi - karote, dakša un tējkarotīte. Šobrīd esot pasūtītas detaļas 10 jaunu produktu radīšanai, kurus pēc izgatavošanas viņi plāno nodot tieši Valmieras pansionātam. Nākotnē iecerēta sadarbība arī ar sociālās aprūpes centiem Valkā un Rūjienā. Un vēl viens jauniešu mērķis - nākotnē palīdzēt ne tikai pieaugušiem cilvēkiem ar kustību traucējumiem, bet arī radīto produktu pielāgot bērniem ar fiziskās attīstības traucējumiem.