Jaunie elektroenerģijas sadales un pārvades tarifi

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija apstiprinājusi jaunus “Sadales tīkla” un “Augstsprieguma tīkla” elektroenerģijas sistēmas pakalpojumu tarifus. Lai gan vērtēšanas gaitā tarifos iekļautās izmaksas ir būtiski samazinājušās, tomēr abiem operatoriem tās ir augstākas nekā pašlaik esošajā tarifā ietvertās.

Par tarifu izmaiņām Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā norāda, ka pārvades tarifa izmaiņas galvenokārt ietekmēja sadales pakalpojumu sniegšana, līdz ar to lietotāji saskarsies ar sadales tarifa izmaiņām. Pie sadales tarifa būtiskākās izmaiņas šobrīd skar mājsaimniecības, bet attiecībā uz juridiskām personām, komersantiem izmaiņas esot salīdzinoši nelielas un pie labi noslogota patēriņa, varētu pat teikt, ka sadales pakalpojumu izmaksu daļa juridiskām personām vienai daļai nepieaugs.

SPRK izpilddirektors Jānis Miķelsons ReTV skaidro: “Attiecībā uz iedzīvotājiem pieaugums ir mērams tad, ja tas ir vienfāzes pieslēgums vai arī tad, ja ir labi noslogota pieslēguma jauda un izmaksu pieaugums ir lielāks lietotājiem ar trīs fāzu pieslēgumu. Atbilstoši Sadales tīkla pašu apkopotai informācijai, apmēram 90% no lietotājiem, kam ir elektrības pieslēgums dzīvokļos, izmanto vienfāzes pieslēgumu un viņiem mēneša rēķinā sadales pakalpojumu izmaksas varētu augt par kādiem 5 - 6 eiro. Savukārt mājsaimniecībām, kas izmanto trīs fāzu pieslēgumu, kas vairumā gadījumu būtu privātmājas, pieaugums ir lielāks, ja ir trīs fāzu pieslēgumam drošinātāji 16 vai 20 ampēru, tad pieaugums varētu būt 12 - 15 eiro mēnesī. Savukārt, ja ir vairāk kā 25 ampēru drošinātāji, tad pieaugums varētu būt 18 eiro vai pat vairāk.”

Jāpiebilst, ka visiem lietotājiem gan mājsaimniecībām, gan juridiskām personām būs pieejami divu veidu tarifi – “Pamata” un “Speciālais”. “Pamata” tarifs ir piemērots tiem, kuri elektroenerģiju patērē regulāri, savukārt “Speciālais” tarifs, kuriem objektā patēriņš ir ļoti mazs vai neregulārs. Piemēram, vasarnīcām vai uzņēmumiem ar sezonālas komercdarbības raksturu. “Speciālais” tas ir vairāk tā kā, piemēram, dārza mājiņai, kur varbūt to elektrību vajag tikai dažus mēnešus gadā, tad savukārt nav vērts maksāt par abonēšanas maksu lielo summu visu gadu, var izvēlēties tarifu, kurā ir salīdzinoši mazāka fiksētā daļa par jaudas uzturēšanu, savukārt tad būs dārgāk jāmaksā par katru patērēto kilovatstundu. 

“Sadales tīkls” ir informējis, ka plāno visiem lietotājiem piemērot pamata tarifu, savukārt, tiem, kuru patēriņa apjoms un sadalījums pa mēnešiem atbilst “Speciālā” tarifa pazīmēm, tuvāko mēnešu laikā plānots nosūtīt informāciju, lai lietotājs varētu izvēlēties sev piemērotāko tarifu. Lai uzzinātu gaidāmās rēķina izmaiņas, lietotāji aicināti izmantot “Sadales tīkls” tarifu kalkulatoru. Jaunie tarifi stāsies spēkā šī gada 1.jūlijā. 

Foto: Freepik