Jaunā apkures sezona ar vecajiem tarifiem

Lai arī jaunā apkures sezona jau klauvē pie durvīm, ne visās pašvaldībās siltumapgādes uzņēmumi to sāks ar jauniem, paaugstinātajiem tarifiem. Tarifu projekti vēl atrodas izskatīšanā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā. Pašvaldībās bažījas, ka tas uzņēmumiem radīs zaudējumus, kas var ietekmēt pašvaldību budžetus. Paši uzņēmumi šai situācijā meklē dažādus risinājumus. 

Tumši sarkanas atzīmes – tarifs par siltumenerģiju augstāks. Ja bālāks – tad zemāks. Šādi Sabiedrisko pakalpojumu regulatora mājaslapā esošajā siltumenerģijas tarifu interaktīvajā kartē var izsekot līdzi kopējai situācijai Latvijā. Te ir arī pašvaldības, kurās tarifu kāpumu regulators vēl nav paspējis palielināt, tāpēc cena vēl ir iepriekšējā. Viena no tādām ir Saldus novads, kur siltuma tarifa projekts apstiprināšanā ir no aprīļa, dažādu iemeslu dēļ ievilcies. Uzņēmumā lēš, ka jaunais tarifs varētu būt apstiprināts tikai uz decembri. No nepilniem 57 tam būtu jābūt ap 140 eiro par megavatstundu. Uzņēmumā bažījas par lielajiem zaudējumiem. SIA “Saldus komunālserviss” valdes loceklis Armīns Miķelsons: “Vasarā tie bija ap 100 000 zaudējumu, tagad, kad sāksim kurināt, attiecībā, cik vēss būs, tik lieli zaudējumi, tikai vai nu pašvadības finansējums, vai apvienoto uzņēmumu peļņas noēšana.”

Šobrīd regulatorā izvērtēšanā ir vairāk nekā 40 iesniegto siltumenerģijas tarifu projektu. Daudzi uzņēmumi šī gada laikā to jau dara atkārtoti. Ir domāts arī, kā paātrināt tarifu projektu apstiprināšanu. SPRK izpilddirektors Jānis Miķelsons: “Pie tik straujām kurināmā cenu izmaiņām daudzi komersanti izmanto iespēju saņemt atļauju pašam noteikt tarifu, pēc tam izskatīt tarifu paātrinātā procesā, kas ir - tarifs var stāties spēkā vienu mēnesi pēc paziņojuma publicēšanas, ja mainās tikai kurināmā vai iepirktā siltuma izmaksas. Tas ir komersantiem, kur viens komersants ražo, pārdod otram, otrs pēc tam piegādā lietotājam. Šajā ziņā mums ir liels tarifu skaits, kas šobrīd tiek izskatīti pēc šīs paātrinātās procedūras”

Jāteic, ka situācija katrā siltumapgādes uzņēmumā atšķiras, bet daudzos atzīst, ka tarifu palielinājums netiek līdzi kurināmā izmaksu kāpumam, tāpēc zaudējumi radušies jau vasarā. SIA “Talsu Bio-Enerģija” valdes priekšsēdētājs Jurijs Zaļupe: “Elektrības cenas ir augšā, un arī kurināmais mums aizgāja augšā. Pagaidām mēs uz saviem, ja tā drīkst teikt, taukiem dzīvojam. Tas jau ir apmēram pāri par 100 000 mīnusos, jau tagad, uz šo brīdi, neskaitot apkures sezonu. Mēs ražojam visu gadu karsto ūdeni. Vismaz ar 20. oktobri ir cerības, ka vairāk vai mazāk tarifs atbildīs kurināmā cenai.”

SIA “Preiļu Saimnieks” valdes priekšsēdētājs Ivars Indriksons saka:“Jaunais tarifs konceptuāli izstrādāts, mums jāiesniedz regulatorā, bet regulators noteikti vēl paņems vismaz divus mēnešus. Ja novērtējam īstermiņā, var nosaukt, ka strādāsim ar zaudējumiem, bet, ņemot vērā, ka iepriekšējās valdes laikā ilgtermiņā šis tarifs ir bijis mākslīgi augstāks, nekā tam bija jābūt, tad kopsummā uzņēmumam kā tādam vajadzētu izvilkt bez ilgtermiņa zaudējumiem.” 

Tā kā šobrīd izskatīšanā vēl atrodas daudzi siltumapgādes tarifi un uzņēmumiem jaunā apkures sezona jāsāk ar iepriekšējiem, pieņemti grozījumi, kurā paredzēts risinājums šai situācijai, ļaujot regulatoram līdz 31 .oktobrim apstiprināt siltumenerģijas tarifu projektus, par kuriem nav pieņemts regulatora lēmum, atbilstoši tarifu projektā ietvertajām vērtībām. Ja šos grozījumus Saeima atbalstīs, tad arī Saldū ar jaunajiem tarifiem varēs sākt strādāt ātrāk. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik