Ja siekalu testa nebūs, individuāli mācības neorganizēs

Siekalu testu nodošana skolās nenotiek bez starpgadījumiem – tā bērnu vecāku vidū izraisījusi neizpratni, dažādus pārpratumus un jautājumus. Pat gatavību skolas gaitas uzsākt vēlāk, nevis 1. septembrī.

Vecāki ir neizpratnē, kāpēc siekalu paraugs jānodod jau šajās dienās, ja 1. septembris būs tikai pēc nedēļas. Šī prasība gan bērniem, gan ģimenei kopumā sabojājot pēdējās brīvlaika dienas, jo vienu dienu jābrauc testam pakaļ, bet vēl pēc dažām dienām tas jāved nodot. Tā ReTV Ziņām pauda kāda māte, kuras bērns mācās Valmieras novadā. “Skola pieprasa šos divus testus, neskatoties uz to, ka augusta beigās cilvēki vēl ķer brīvdienas, bērni tomēr ir nometnēs, netiek uz pirmo testu. Loģiski domājot, pa šo nedēļu ne tikai Covid-19 vien var saķert,” saka Diāna, skolēna māte, kuras vārds ir mainīts.

Diāna bijusi gatava pat atlikt sava bērna skolas gaitu uzsākšanu no 1. uz 6. septembri, lai siekalu testa dēļ nebūtu vairākkārt jāmēro ceļš uz skolu, tomēr beigās atradusi citu risinājumu - testa komplektu skolā paņēmis kāds paziņa. Valmieras izglītības pārvalde atgādina, ka vienīgi negatīvs siekalu tests ir pret Covid-19 nevakcinēta skolēnu ieejas biļete mācībām klātienē, sākot no 1. septembra. “Ja bērns ir nometnē, tad jāskatās, kad ir taisīts tests, jo visiem tiem, kas šobrīd atrodas gan sporta, gan citās nometnēs, ir jau šie testi jāveic, to vecāki ir varējuši izdarīt,” pauž Iveta Pāže, Valmieras Izglītības pārvaldes vadītāja.

Skolēnu siekalu testus veic kopumā četru uzņēmumu laboratorijās, un tas notiek tikai Rīgā - ReTV Ziņu dienests uzzināja Veselības inspekcijā. Tur pauž izpratni, ka, plānojot skolēnu brīvdienas un nometnes, vecāki vēl nevarēja zināt, ka augusta nogalē būs jāveic siekalu testi. “Tiem bērniem, kas kaut kādu iemeslu dēļ neatrodas Latvijā, vai viņi nevar tajā laikā, kad testējas viņu skola, nodot, tad laboratorijas ir ar mieru pieņemt viņus, ka viņi pieteiksies arī laboratoriju filiālēs, kur var nodot tos testus. Tas nevar būt masveidīgi, citādi laboratorijā darbs nebūs sadalīts vienmērīgi,” skaidro Alla Nogotkova, Veselības inspekcijas pārstāve.

Veselības inspekcija atzīst, ka Covid-19 skrīnings ar siekalu testiem vairāk nekā 300 tūkstošu cilvēku vidū ir nebijuša mēroga un sarežģītības projekts, kura sākumposmā iespējamas kļūdas un nepilnības, taču ar laiku iknedēļas analīzes, visticamāk, kļūs par ierastu procesu. 


Foto: Freepik