Ja mūsu kilmata apstākļos izdzīvo zāle, tad izdzīvos arī kaitēkļi

Pēc padoma, ko iesākt dārzu īpašniekiem šajos mainīgajos laikapstākļos, dodamies pie dārznieces un augu kolekcionāres Ivetas Šatrovskas dienā, kad lietus līst tik stipri, ka nākas patvērties siltumnīcā. Galvenais dārznieces padoms – saglabāt vēsu prātu. “Katram savā dārzā ir kāds mīļāks, retāks augs. Protams, var mēģināt to piesegt, bet dubļos pilnīgi nav nekādas jēgas kaut ko darīt. Segt vajag tad, kad zeme piesalst. Ja zeme piesalst un sniega nav, tad uz sasalušas zemes droši visu var segt. Ideāli ir, ja kaut kur ir saliktas koku lapas saliktas, var arī sausu kūdru.”

Viens no iemesliem, kāpēc neaizrauties ar augu segšanu vēl pirms zemes sasalšanas, apakšā tie var izsust, kā arī var iemājot nevēlami kaitēkļi. “Rudenī neiesaka augus segt pirms zeme nav sasalusi, vajag stabilu apmēram -5 grādu temperatūru. Tad var droši segt. Ja jūs sasegsiet ātrāk siltā laikā,  lapās saviesīsies grauzēji, un tad viņi augiem var nodarīt vēl lielāku postu kā sals.”

Iveta piebilst: cerība, ka kailsals iznīdēs kaitēkļus un slimības, arī ir maza – ja mūsu kilmata apstākļos izdzīvo zāle, tad izdzīvos arī kaitēkļi.  “Es pati esmu dārziece, man ir daudz retu augu. Es īpaši ar segšanu neaizraujos, jo ir izdevies dažu labu augu arī nopostīt. Ar visu to, ka esmu sasegusi par daudz un izsautējusi. Cilvēki uztraucas, piemēram, par magnolijām. Īstenībā tās labāk pārziemo, ja netin.”

Nu jau daba atkal parūpējusies par sevi, pārsedzot zemi ar sniega segu pirms lielajiem mīnusiem. Dārzniece stāsta – arī skujeņu īpašniekiem satraukumam nav pamata. “Skujeņiem kritiskais laiks sākās uz ziemas beigām – februāra beigas. Ja martā saule ir daudz spožāka, var apdegt, bet tad arī kaut kur ap to laiku var tos noēnot. Var ar skujām, ja ir pietiekami zems. Var ar parasto agrotīklu, kaut kādu ēnošanas tīklu.”

No saules stariem īpaši jāuzpasē dzeltenās tūjas, kadiķi vai populārās Kanādas eglītes konika. Savukārt, ja vēl pirms pavasara saules sagaidām sniega kupenas, tad tās gan no tūjām ieteicams nopurināt.

Pilnīgi drošs par augu sekmīgu pārziemošanu nevar būt nekad, tāpēc neķersim krenķi par nepastāvīgajiem laikapstākļiem!