Ja mēs gribam saglabāt Latviju, vajag saglabāt arī reģionus

Dobeles novada Bēnē un vairākos citu novadu pagastos jaunais gads atnācis ar ziņu par pasta nodaļu slēgšanu. Bēnenieki par šādu Latvijas Pasta lēmumu ir nikni, tikmēr uzņēmumā skaidro, ka centralizēta pasta piegāde esot ekonomiskāka. Turklāt – Latvijas Pasts tiecoties kļūt modernāks, bet tie, kuri vēlas pakalpojumus saņemt pa vecam, to varēšot izdarīt dienu iepriekš piesakot pasta pakalpojumus mājās.

Dobeles novadā ir divas pilsētas un 19 pagasti, bet tajā ir tikai divas pasta nodaļas pilsētās un šeit Bēnes pagastā. 30. janvārī arī šai pasta nodaļai būs pēdējā darba diena.

Sižeta filmēšanas laikā gan klientu netrūkst. Dažubrīd nelielajā telpā pat izveidojas rinda. ReTV uzrunātie bēnenieki lielākoties nākot izņemt pensiju un samaksāt rēķinus. Daži gan pastā iegriežoties gandrīz katru dienu, kaut ko arī vienmēr iegādājoties.

Pēc pasta nodaļas likvidēšanas iedzīvotāji varēšot pasta pakalpojumus saņemt mājās pēc pieprasījuma pastnieces darba laikā attiecīgajā teritorijā vai bez iepriekšējās pieteikšanās vairāk nekā 30 kilometrus attālajā Dobelē. Jāpiebilst gan, ka trīsreiz tuvāk – tikai aptuveni 10 kilometru attālumā – ir Auces pasta nodaļa.

Arī mūsdienīgo pakomātu Bēnē nav, tāpēc pasta izplatītais aicinājums ērtākai pasūtījumu saņemšanai pakomātos Dobelē vēl vairāk saniknojis iedzīvotājus. Bēnes patērētāju biedrības valdes priekšsēdētājs Grigorijs Sidorčiks: “Tas, kas notiek... lai deputāti atbrauc uz laukiem un parunā ar cilvēkiem. Ja mēs gribam saglabāt Latviju, vajag saglabāt arī reģionus, mēs pie robežas esam. Paskat, visu laiku stāv rinda. Latvijas Pasta jaunie, gudrie, labi atalgotie cilvēki, lai atbrauc un paskatās, kas notiek laukos.”

Latvijas pasta pārstāvis Mārtiņš Liepiņš skaidro, ka pakomāts Bēnē, visticamāk, tikšot uzstādīts. Par Auces nodaļas nākotni gan stāsta negribīgi, tomēr netieši norādot, ka, visticamāk, tā tiks slēgta. “Ļoti svarīgi mums ir sakārtot piegādes, sķirošanas tīklu, ražošanas tīklu. Jo mums ir centralizētāki procesi sadales centros, piegādes punktos, pasta nodaļās, jo mēs savu darbību varam veikt efektīvāk, ātrāk. Izmaksas uz vienu vienību ir zemākas. Un šajā gadījumā šie ir šie faktori, kāpēc izvēle bija par labu Dobelei. Sabiedrībai jāsaprot, vai mēs vēlamies modernu, konkurētspējīgu pastu ar moderniem risinājumiem, vai kā senāk – ar daudzām pasta nodaļām.”

Bēne gan nebūt nav vienīgā vieta, kur jau pavisam drīz pasta nodaļas beigs pastāvēt. Arī Cīravā, Kalnciemā, Nautrēnos, Ērberģē un pat Carnikavā būs jāiztiek ar alternatīvajiem pakalpojumiem, ko piedāvā Latvijas Pasts. Ādažu novads gan kategoriski iebilst pret pasta nodaļas slēgšanu, jo iedzīvotāju skaits pagastā pieaug, turklāt pašvaldība telpas Latvijas Pastam iznomājusi ar ekskluzīvām tiesībām. Novads arī vērsies uzņēmuma padomē un Satiksmes ministrijā ar aicinājumu pārskatīt lēmumu. Kā norāda Latvijas Pasta pārstāvis, par Carnikavas pasta nodaļu vēl turpinoties diskusijas, bet tas, kādas reformas vēl šogad piedzīvos pasta nodaļas, tikšot atklāts februāra sākumā.