Izvērtē vēlēšanu iecirkņu pieejamību

Lai klātienē redzētu, kādās vietās ir izvietoti vēlēšanu iecirkņi un cik tie ir pieejami sabiedrībai, Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētāja Kristīne Saulīte kopā ar komandu iecerējusi tos apmeklēt dažādās Latvijas vietās. Valmieras novadā esošie vēlēšanu iecirkņi kļuva par pirmo CVK pieturas punktu.

CVK pārstāvji un priekšsēdētāja Kristīne Saulīte Valmieras novadā apmeklēja vēlēšanu iecirkņus Kocēnos un Rubenē. Balsotgribētājus Kocēnos ierasti gaida kultūras nama telpās. 

CVK interesējās, kā iecirknī tiek organizēta vēlētāju plūsma, kā noris komisijas darbs, vai šajā iecirknī ērti iekļūt cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Kocēnu kultūras nama vēlēšanu iecirkņa vadītāja Dace Lizuma: “Bijuši cilvēki ar īpašām vajadzībām, ratiņkrēslos brauc, ir viegli, nav nekādu problēmu.”

Savukārt Rubenē vēlēšanu iecirkni izvieto sporta namā. Šeit plūsma esot mazāka kā Kocēnos, bet nereti balsot ierodas ne vietējie cilvēki, bet garāmbraucēji, kuri pārvietojas pa balkus esošo Valmieras šoseju. Tiekoties klātienē ar vēlēšanu komisiju darbiniekiem, Kristīne Saulīte skaidroja, ka vizītes mērķis ir redzēt, kur un kādos apstākļos praktiski notiek vēlēšanu process. “Kādas ir šis telpas. Pēdējā laikā daudz runājam par pieejamību. Kāda tad ir šī pieejamība un kas vispār ir pieejamība. Proti, vai tas ir cilvēks ar kustību traucējumiem, vai mamma ar ratiņiem, vai cilvēks, kuram sliktāka redze. Ko mēs piedāvājam cilvēkiem, kuri vēlas balsot.”

Viesojoties iecirkņos, CVK a arī interesējās, vai pietiek darbinieku, lai vēlēšanu process un balsu skaitīšana notiktu raiti. Pārrunāja arī atalgojuma jautājumu, uzsverot, ka šis temats ir aktualizēts arī valdībā. Saulīte: “Pieņemu, ka tas stāsts nebūs vienāds. Būs dažādi. Mums pašiem būs interesati, jo apkoposim datus par visām šīm lietām. Lai pēc tam, kad tiek pieņemti lēmumi, vai ir jāizsakās, jākonsultē, varam runāt par reālo situāciju.”

Kristīne Saulīte uzskata, ka Latvijā ir vietas, kur vēlēšanu iecirkņus var veidot daudz tuvāk iedzīvotājiem, piemēram, tirdzniecības centros vai pārvietojamos vagoniņos, kurus plaši izmantoja kovida laikā. Šodien CVK apmeklē vēlēšanu iecirknus Saldus novadā, tuvākajās dienās iecerēts doties arī uz Augšdaugavas novadu.#SIF_MAF2023