Izveido literāras klausāmtakas Gulbenes novada pagastos

Apvienojot mūsdienu autoru apcerējumus ar literatūras klasiķu dzīves stāstiem, Gulbenes novadā izveidotas audio takas. Ar radošām darbnīcām un autoru lasījumiem aizvadīti to atklāšanas svētki. 

Pieci Gulbenes novada pagasti, pieci literatūras klasiķi un viņu dzimtās vietas, ko šobrīd iespējams atklāt dodoties klausāmtakās. “Katrā pagastā ir dzimis viens autors. Respektīvi, Druvienā - Poruks, Tirzā - Andrievs Niedra, Lizumā - Apsīšu Jēkabs, Lejasciemā - Anna Sakse, bet Stāmerienā - Zemgaliešu Biruta. Takās tiek reflektēts gan par viņu dzīvi, gan par tām gaitām, kas, iespējams, ir bijušas tur tajā vietā, tiek apcerēts, kā būtu varējis būt. Mūziku ir komponējis Miķelis Putniņš, katrai takai ir cita mūzika, cita noskaņa, cits raksturs, ierunājuši ir jaunie aktieri,” saka Tīna Žmuida, idejas līdzautore.

Taku garumi ir dažādi. No trīs līdz septiņiem kilometriem, katrā taka vismaz piecas apstāšanās vietas, kurās, lai dzirdētu stāstus ir nepieciešams telefons, jānoskenē QR kods. “Šis teksts, tur, protams, kaut kas ir no biogrāfijas, bet vairāk es centos uzdot klausītājam jautājumus par tēmām, kas bija Andrievam Niedram svarīgas: reliģija, latviskums, radošums, tikumība. Pusi uz pusi – puse biogrāfiska, puse vairāk mana jaunrade un arī jautājumi pašam klausītājam. Ir ļoti svarīgi attīstīt kultūras tūrismu arī ārpus Rīgas – pastaigas, tādas lietas,” stāsta Kaspars Zalāns, dzejnieks, Tirzas takas līdzautors.

 “Takas ļoti dažādas. Ir gar ceļmalām, bet ir arī caur mežu, pļavām, ezermalām, tad arī jādomā, kā pļaut, kā uzturēt,” pauž Tīna Žmuida.

Darbs pie klausāmtaku izveides bijis teju piecu mēnešu garumā, iesaistoties vairāk nekā divdesmit cilvēku lielai komandai. “Es lasīju diez gan daudz Niedras grāmatas, tekstus, un man pagāja pat vairākas nedēļas, kamēr es ar viņu saslēdzos, sāku saprast viņu kā cilvēku, kas viņam bija svarīgs, kāpēc viņš rakstīja noteiktā veidā, un saprast, kā to arī pasniegt mūsdienu cilvēkam,” saka Kaspars Zalāns, dzejnieks.

Uzrunātie uzsver, ka būtiski ir apzināties patiesās dzīves vērtības. Šis projekts tam esot lielisks piemērs. “Šobrīd cilvēkiem ir svarīgi nopirkt kaut kādu lētu poļu šokolādi ar atlaidi vai banānus, tas laikam viņiem svarīgāk. Es ceru, ka ar laiku kaut kas mainīsies kaut daļēji, vairāk cilvēku būs tādos pasākumos, kur runā par garīgumu un kaut kādām lielākām lietām,” pauž Nils Treijs, tirzmalietis.