Izstrādāta krāpnieku shēma, kā izmānīt naudu no lauktehnikas pircējiem

Arvien biežāk Latvijā tiek izkrāpta nauda no tiem, kuri vēlas iegādāties lauktehniku. Krāpnieku shēma ir tāda - sludinājumu portālos tiek ielikta informācija par traktora pārdošanu, cena ir zemāka kā vidēji tirgū. Tālāk tiek prasīta pirmā iemaksa, bet pēc pārdevējs pazūd.

Valsts policija (VP) šomēnes vien saņēmusi ziņojumus no divām personām par krāpšanu. Cēsu un Valkas novados pircēji uzķērušies uz it kā izdevīgo piedāvājumu - gana labs traktors par labu cenu.  “Atsaucoties uz ievietoto sludinājumu, iedzīvotājs zvana uz to tālruni, viņam tiek atsūtīts viltots rēķins it kā esošā Latvijā reģistrēta uzņēmuma, pat ar norādi uz uzņēmuma reģistru, ka tāda firma eksistē. Atsūtītajos rēķinos ir norādītas ne tā konkrēta uzņēmuma fiziskās personas, bet kādas citas. Ne tā konkrētā uzņēmuma bankas konts,” saka Raimonds Kronbergs, VP Vidzemes reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja priekšnieks.

Šāda veida shēmas nav nekas jauns. Iedzīvotāji lietotu traktortehniku meklē sludinājumos, piemēram, “SS.com”, “Facebook” grupās un “PP.lv”. Izvēle ir plaša, bet risks uzķerties uz krāpnieka - liels. Lietotu un jaunu traktortehnikas uzņēmums “Petriks un Ko” iesaka - pirms nogriez, septiņas reizes nomēri. “Daudzas reizes pārbaudīt, no kā pērk un ko pērk, un pārliecināties par visu, jo ir jāsaprot, ja tie tirgotāji stāsta, ka tas traktors gaida kaut kur ļoti lēts, tad tā nemēdz būt, jo konkurence uz pirkšanu ir diezgan liela. Tie lētie traktori, ko mēs bieži vien redzam internetā, tie vispār neeksistē vai sen ir pārdoti,” saka Andris Petrovskis, “Petriks un Ko” īpašnieks.

Petrovskis un arī policija saka, ka arī pēc sludinājuma bildēm varot pateikt, ka darījums nebūs veiksmīgs. Vēl arī pēc rūpīgākas izpētes noteikt, ka tehnika nemaz neatrodas Latvijā. Policija aicina cilvēkus pievērst uzmanību fonam, kas atrodas aiz noskatītā traktora, jo bieži vien tur parādās uzraksti krievu valodā, redzama tāda tehnika, kura nemaz nav atļauta Latvijā. “Viņiem ir vilinoši iegādāties tehniku, kas ir zem tirgus vērtības. Jā, varbūt ir atsūtītas bildes, kur nofotografēta ir katra skrūvīte. Tā tehnika ļoti pievilcīgi izskatās mūsu lauksaimniekiem, bet reāli tās tehnikas nav. Ir ņemtas no kādiem citiem ārzemju portāliem, interneta resursiem novilktas bildes. Ja tā uzmanīgi bildes papētītu, tajos pašos sludinājumu portālos atkārtojas,” pauž Raimonds Kronbergs.

Uz šādām krāpnieciskām darbībām iekrita arī kāds lauksaimnieks vasarā, kad aizskaitīja naudu par iekāroto traktoru 1800 eiro kā pirmo iemaksu - pārdevējs pazuda. Vēlāk izrādījās, ka šis traktors atrodams kādā Krievijas lietoto traktortehnikas sludinājuma portālā, kur tieši tādu pašu traktoru pārdod par 85 000 rubļu, kas ir 1030 eiro. Toties citā Krievijas vietnē tiek ziņots, ka kāds cilvēks jau ir paspējis uzķerties tieši uz to pašu sludinājumu. Latvijas lietoto traktortehnikas pārdevējs saka - Latvijā tas nav rets gadījums. “Man bija viens klients no Tukuma puses, kurš laimīgā kārtā dabūja kaut kādu traktoru. Viņš nepazaudēja visu naudu, bet viņam kaut ko piegādāja divreiz lētāku un vēl beigtu, ko es pēc tam remontēju. Tad, kad pie mums cilvēki atbrauc, tad skrupulozi skatās katru sīkumu, bet, kad ir lētāk cena kaut kur, tad vienkārši kaut kam uzticas. Visticamāk, ir arī talantīgi tirgotāji,” saka Andris Petrovskis.

Valsts policijā norāda - šobrīd krāpnieki atrod arvien jaunus veidus un arī potenciālos upurus. Ir tādi, kuri specializējas uz senioriem un viņu naudu kontos; ir tādi, kuri izkrāpj naudu no lētticīgajiem, kuri tic, ka viņu nauda tiks ieguldīta labākos kapitālfondos, bet ir arī šādi gadījumi, kad kāds vēlas ļoti lēti nopirkt sapņu traktoru, bet rezultātā šķiras no tūkstošiem eiro.


Foto: Freepik