“Izlutināts un aizvainots cilvēks ir visbīstamākais.” Valmieras teātrī “Pazudušais dēls”

Valmieras teātrī tapis jauniestudējums – Rūdolfa Blaumaņa luga “Pazudušais dēls” Reiņa Suhanova režijā. Jaunības trakulības, briedums, ampelēšanās un dzīves skaudrums. Izrāde vēsta par Roplaiņu saimniekdēla Krustiņa traģisko likteni, personu savstarpējām attiecībām un problēmām, ar kurām cilvēki saskaras dzīves laikā. Šī latviešu literatūras klasika teātrī iestudēta jau otro reizi. Lai gan Rūdolfs Blaumanis lugu sarakstījis tālajā 1863. gadā, izrāde runā par vērtībām, kas aktuālas arī mūsdienās. 

Izrādē Krustiņa lomu atveido aktieris Krišjānis Strods. Par to, kā izrādē paustais sasaistās ar mūsdienām, viņš stāsta: “Šobrīd cilvēks var pazust tikpat ļoti, kā viņš pazuda arī tajā laikā. Iemesli katram ir savi, bet bieži vien sākas jau no bērna kājas. Ar kaut kādām ne tik labām izvēlēm, ar nesaprašanos, ar aizskaršanu, ar aizvainošanu. Izlutināts un aizvainots cilvēks ir visbīstamākais sabiedrībai. Arī mūsdienās. Un pats sev.”

Izrādes laikā aktieri atrodas zālē, kopā ar skatītājiem. Atspoguļota zemnieku sētas ikdiena, cilvēku atšķirīgie raksturi un tas, kā katrs tiek galā ar grūtībām. Cīņa par vērtībām, neatdotiem parādiem kaimiņam un arī sev, kā arī audzināšanas atšķirības un vecāku-bērnu attiecības. Mūzika izrādē rada sajūtu par tā laika ziņģēm un arī mūsdienu skanējumu, ko papildina tehno elementi. Tās autors Jēkabs Nīmanis atklāj, darbs ir bijis apjomīgs, taču rezultāts un sadarbība teātra komandai ir bijusi veiksmīga. Krišjānis Strods: “Tā bija kaut kāda vēl viena dimensija, kas nāca klāt. Un tās muzikālās partitūras, meklējām, kur to ielikt, kā to ielikt. Kur kaut ko var akcentēt ar mūziku, kur kaut ko mūzika var izdarīt vairāk, kur tā var palīdzēt.

Valmieras teātra simtgades sezonā šī ir ceturtā izrāde, kas tapusi ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu, ļaujot skatītājiem vērot jauniestudējumus, kas balstās latviešu klasiskās dramaturģijas vērtībās.  


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".
#SIF_MAF2024