Izdotas A.Lerha-Puškaiša ''Pasakas par putniem''

Anss Lerhs-Puškaitis, skolotājs, publikai pazīstams kā tautas pasaku pierakstītājs. Viņa kontā ir arī piecdesmit četras paša sarakstītas pasakas, kas pēdējo reizi grāmatā tikušas izdotas deviņpadsmitā gadsimta beigās.

Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola stāsta, ka kopš tā laika pasakas vairs nav izdotas - tikai pārpubilcētas citos krājumos. Viņa atzīst, ka vēsturnieki raksta, ka Lerhs-Puškaitis ir literārās pasakas žanra iedibinātājs latviešu literatūrā, taču cilvēki to nezina, jo viņa pasakas nav pieejamas.

Tukuma muzejā 2020. gads, klātesot tikai muzeja darbiniekiem, noslēdzies ar Anša Lerha-Puškaiša grāmatas ''Pasakas par putniem'' izdošanu. Tur apkopotas septiņas no Puškaiša paša sarakstītajām pasakām.

Dita Silava, Pasaku muzeja vadītāja, stāsta, ka 2011. gadā muzejā esot bijusi izstāde "Pasakas par putniem". Tur tika izstādītas vairākas pasakas, bet interese radās tieši par konkrētajām septiņām. Viņa pauž: "Tās, kuras ir iekļautas šajā grāmatā bija tās pieprasītākās, par kurām cilvēkiem bija interese."

Lasāmviela, kas nav tikai bērniem. Pasakas, kas nemaz nestāsta tikai par putniem. Tatjana Raičiņeca, māksliniece-maketētāja, stāsta, ka pasakas esot "duālas". "Tās tā kā liekas pasaciņas, bet īstenībā jau tur ir par cilvēkiem, par visām tām īpašībām, kas piemīt cilvēkiem."

Grāmata esot apjomīgs komandas darbs. Tajā piesaistīti dažādu jomu eksperti. Guntis Pakalns, kas ir Puškaiša māsas Anlīzes mazmazdēls un Puškaiša mantojuma izpēti uzsācis vēl studiju gados, atzīst, ka līdz ar ekspertu komentāriem grāmata kļuvusi par izglītojošu materiālu gan bērniem, gan pieaugušajiem

Grāmata izdota ar kultūrkapitāla fonda finansiālo atbalstu, un jau šomēnes nonāks pie saviem lasītājiem. Tiklīdz epidemioloģiskā situācija atļaus, muzejā atkal tiks sarīkota putnu izstāde.