Izceļas diskusijas par depozīta sistēmas aizkulisēm; sistēmas operators skaidro situāciju

Drīz būs apritējuši jau trīs mēneši, kopš Latvijā sāka darboties depozīta iepakojumu sistēma. Līdz šim ik pa laikam uzvirmojušas dažādas diskusijas par tās darbību un ērtumu. Šonedēļ sociālajā vietnē “Facebook” publicēts video no kāda veikala, kā tās darbiniece cenšas taromātu iztukšot un iztīrīt. Tas jau atkal komentāros raisījis diskusiju, daudziem paužot arī neizpratni, sašutumu un pārmetumus par veikalu darbiniekiem uzlikto slogu.

Kad pienācis taromāta tukšošanas laiks, uzņemtajā video redzams, ka veikala darbiniecei sākotnēji nav viegli no tā izvilkt tvertni ar nodoto depozīta iepakojumu. Tā šķiet smaga, to ir grūti pastumt. Turklāt - redzams, ka tvertnē vienkopus atrodas gan stikla pudeles, gan skārda bundžas. Pēc tam atsevišķā maisā tiek savāktas taromātā nodotās plastmasas pudeles, kas arī nesokas viegli. Tās šķiet iesprūdušas.

Ne tikai tas, bet arī tālāk sekojošais, ka veikala darbiniecei atsevišķi ir jāsašķiro stikla pudeles un skārda iepakojums, ne vienam vien radījis jautājumu, kāpēc tā. Turklāt - ne plastmasas iepakojums, ne skārdenes nav saplacinātas, aizņemot arī vairāk vietas. Depozīta iepakojuma operators ReTV skaidro, ka ir trīs taromātu modeļi. Video redzamais ir mazais taromāts, kas domāts veikaliem ar nelielu platību. “Šī mazā izmēra dēļ kaut kāda funkcionalitāte tiek arī pazaudēta. Konkrēti tā ir iepakojuma saspiešana un vēl detalizēta šķirošana. Šis taromāts iepakojumu spēj sašķirot divās daļās, frakcijās. Šajā gadījumā tiek šķirots atsevišķi PET iepakojums, atsevišķi skārdenes un kopā ar stikla iepakojumu,” norāda Miks Stūrītis, SIA “Depozīta iepakojuma operators” valdes priekšsēdētājs.

Lielākās tirdzniecības vietās savukārt tiek izmantoti vidējā un lielā izmēra modeļi, kam ir gan saspiešanas funkcija, gan detalizētāka šķirošana. Vēl par redzēto video Miks Stūrītis piebilst, ka tirgotājiem ir pieejamas papildu apmācības par taromātu apsaimniekošanu. “Var redzēt, ka ne viss tiek darīts tā, kā tas būtu jādara, kaut vai, piemēram, lai šo tvertni pārvietotu, ir jāatbloķē ritenīši. Šajā gadījumā darbinieks cenšas vilkt tvertni ar nobloķētiem ritenīšiem. To saprotamu iemeslu dēļ ir grūti izdarīt. Vēl ir virkne lietu, tādēļ ar šo tirgotāju esam sazinājušies, tiks noturēta apmācība,” saka Miks Stūrītis.

Publicētajā video arī redzams, ka nelielajā veikala noliktavā, kur atrodas prece, ir vairāki maisi un kastes, kurās tukšā tara tiek uzglabāta līdz brīdim, kad to izved. To, ka mazajiem veikaliem neērtību ir vairāk, ReTV norāda arī veikalu tīkls “Elvi”. Tajā depozīta iepakojums tiek pieņemts gan manuāli, gan ar visu veidu taromātiem. Pēc pirmajiem mēnešiem nākas arī secināt, ka mēdz būt arī to darbības problēmas, piemēram, ne vienmēr laikā paziņo, ka tas jātukšo.

Tirgotāji saņem arī apsaimniekošanas maksu - aptuveni divus centus plus PVN par vienu iepakojumu. Depozīta iepakojuma operators norāda, ka ar nozari par to bijušas vairākas diskusijas. Tas ir savstarpēji rastais kompromiss. Šobrīd šī apsaimniekošanas maksa ir lielāka nekā Igaunijā un Norvēģijā, bet aptuveni vienāda kā Lietuvā. 


Foto: depozitapunkts.lv, ekrānuzņēmums no video