Interese par SDI kontiem neliela

Kopš šī mēneša sākuma uzņēmējiem pieejams jauns, vienkāršots nodokļu nomaksas veids. Kā informē Valsts ieņēmumu dienests, tik vien kā jāizveido saimnieciskās darbības ieņēmumu konts bankā, un visas tālākās darbības notiks automātiski. Tiesa, šī iespēja sasniedzama samērā šauram saimnieciskās darbības veicēju lokam, un arī banka, kurā šādu kontu var atvērt, ir tikai viena. 

Lai atvieglotu nodokļu nomaksu, šomēnes Latvijā ieviesta iespēja atvērt saimnieciskās darbības ienākumu (SDI) kontu – līdzīgi kā Igaunijā, kuras piemērs ticis uzteikts iepretī mūsu valsts sarežģītajai sistēmai. Tāds risinājums pie mums pieejams tikai uzņēmējiem, kuri darbojas mikrouzņēmumu nodokļa režīmā un nav PVN maksātāji. Valsts ieņēmumu dienesta galvenā nodokļu inspektore Jana Uzare saka: “Šis īpašais konts – saimnieciskās darbības ieņēmumu konts – ir domāts saimnieciskās darbības veicējiem, kuri reģistrējušies kā mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji. Primāri tās ir fiziskās personas, saimnieciskās darbības veicēji, individuālie komersanti un zemnieku un zvejnieku saimniecības.” 

Pieteikties izveidot šādu kontu var gan tie, kuri jau ir mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji, gan tie, kuri vēlas par tādiem kļūt. Valsts ieņēmumu dienesta pārstāve saka, ka pašlaik notiekot pieteikšanās process, taču bez steigas, jo tam dots zināms laiks. “Jau esošie mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji var pieteikties šim SDI kontam līdz pat vismaz piecas dienas pirms uzsākšanas, tas ir, vismaz piecas dienas pirms nākamā ceturkšņa pirmā datuma. Līdz ar to tie, kas jau ir mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji, viņiem nav steigas pieteikties šim kontam, jo viņi varēs sākt izmantot šo kontu tikai no nākamā gada pirmā datuma, tas ir, no pirmā janvāra.” 

Kad konts atvērts, vairs nav ne jāraksta atskaites Valsts ieņēmumu dienestam, nedz jāalgo grāmatvedis, jo tālāk nodokļu aprēķins un atvilkšana notiek automātiski. Taču pirmais solis gan esošajiem, gan topošajiem mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem jāsper pašiem – bankā jāatver šis īpašais konts. Pagaidām šādu iespēju piedāvā tikai viena komercbanka – “Industra Bank”. Nepilnās divās nedēļās tajā atvērti septiņi saimnieciskās darbības ieņēmumu konti, no tiem darbojas četri, pastāsta bankas Komunikācijas un mārketinga vadītāja Ieva Zauere. “Maksa ir. Mēs gan to esam uzlikuši tādu, lai ir lietotājam draudzīgi, lai mudinātu viņus lietot. Tā ir zemāka nekā kebkura cita konta atvēršanai pie mums, jebkuras citas sadarbības uzsākšanai. Maksa par konta atvēršanu ir 15 eiro, mēneša maksa – pieci eiro, taču visi pārskaitījumi ir bez maksas uz Valsts kasi.” 

Ieva Zauere neslēpj, ka galveno izdevīgumu šajā piedāvājumā līdz šim mazzināmā “Industra Bank” saskata tieši publicitātē – tas bijis projekts, kas nopietni gatavots gada garumā un kurā daudz ieguldīts. Banka rēķinoties, ka šādi varētu piesaistīt ap 1000 klientu gadā. Turpretī citas komercbankas negrasās piedāvāt atvērt saimnieciskās darbības ieņēmumu kontus, jo tas neatmaksāšoties. “Swedbank” pārstāvis Jānis Krops pauž: ““Swedbank” izskatīja šādu iespējamību, tāpēc ka mēs, protams, esam dzirdējuši par labo piemēru Igaunijā, un Latvijā vispār ir tā tendence, ka viss, kas notiek Igaunijā, automātiski tiek pieņemts kā kaut kas izcils un ļoti efektīvs. Izskatot šo iespēju, pirmais, kas uzreiz bija kā arguments, kāpēc, iespejams, nav vērts šādus kontus veidot: Igaunijas pieredze parādīja, ka to izmantoja ļoti neliels klientu skaits.” 

Tikai dažu tūkstošu klientu dēļ nebūtu vērts veidot jaunas IT sistēmas, lēš “Swedbank” runasvīrs. Turklāt, pēc viņa teiktā, arī līdzšinējā mikrouzņēmumu nodokļa nomaksa VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā bijusi pietiekami vienkārša. Tam piekrīt arī Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas pārstāve Lilita Beķere: “Tur ir ļoti vienkārša atskaite. Agrāk bija sarežģītāk, bet ar jauno režīmu jāieliek ieņēmumi, kas tur kurā mēnesī, un viss sarēķinās automātiski. Es nezinu, kā var vēl vienkāršāk kaut ko uztaisīt.”

Vienlaikus Grāmatvežu asociācijas pārstāve Lilita Beķere gan slavē arī speciālo kontu ieviešanu, jo tas esot tikai pirmais solis tajā virzienā, lai ar laiku atvieglotu maksājumus arī citu nodokļu režīmu ietvaros, nevis tikai mikrouzņēmumu nodokļa maksatājiem. 

Kā liecina Finanšu ministrijas aprēķini, Valsts ieņēmumu dienesta informācijas sistēmas pielāgošana darbībai ar speciālajiem kontiem izmaksājusi ap 800 000 eiro. 


Foto: Freepik