Informācija par rīcību ārkārtas situācijās līdz jauniešiem nenonāk

Sākoties karam Ukrainā, sabiedrībā aktuāls kļuvis jautājums, kā krīzes situācijā parūpēties par sevi un sev tuvākajiem. Lai gan ministrijas izdevušas dažādus informatīvos materiālus, iedzīvotājiem aizvien ir daudz neatbildētu jautājumu. Īpaši jauniešu vidū, kuri informāciju lielākoties iegūst sociālajos medijos.

Jaunieši teju visu sev nepieciešamo informāciju iegūst internetā, izmantojot viedtālruņus. Tā ReTV Ziņām atzīst Valmieras 5. vidusskolas audzēkņi. “Tur ir visa informācija, tur lasa visas ziņas, arī stāsta, kādos apstākļos ir cilvēki, kādās situācijās ir jārīkojas, kur doties uz pazemes vietām, kā tur ir dzīvot,” stāsta Alans Grads, Valmieras 5. vidusskolas skolēns.

Daļa jauniešu uzsver, ka līdz ar asiņaino karu Ukrainā informācijas ir pārāk daudz. Tikmēr citi saka, ka aizvien nezinātu, kā rīkoties, piedzīvojot jebkādu krīzes situāciju savā valstī, kur nu vēl pilsētā. “Zinu, ka pasaulē ir krīze. Bet es īsti nezinu, kas jādara krīzes situācijā. Kā jārīkojas, kā jāiegādājas pārtika,” atzīst Edgars Rozītis, Valmieras 5. vidusskolas skolēns.

Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre Baiba Bļodniece ReTV Ziņām uzsver, ka jaunieši daudz plašāku priekštatu par rīcību dažādās krīzes situācijās varēs gūt valsts aizsardzības mācības kursa ietvaros, kurš gan visiem Latvijas vidusskolēniem būs obligāts vien no 2024. gada. Lai sabiedrībai skaidrotu, kā rīkoties apdraudējumu gadījumā, nozīmīga loma esot pašvaldībām. Šobrīd tām kopā ar citām institūcijām, uzņēmējiem, sabiedrību ir svarīgi veikt nopietnu civilās aizsardzības plānu revīziju. “Cik viņi īsti ir praktiski, lai nebūtu tikai teorētiski. Ir jābūt praktiskiem, tajā skaitā organizējot mācības. Tāpēc mēs pašvaldības aicinām runāt ar cilvēkiem, jo no socioloģijas redzam, ka tas, ko cilvēki grib zināt - ko darīt, uzsver Baiba Bļodniece, Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre (LA).

Pašvaldību savienībā ReTV skaidro, ka līdz ar notikumiem Ukrainā lielākā daļa pašvaldību aktualizē civilās aizsardzības plānus. Tiklīdz tas būs paveikts, ar tiem iepazīstinās novados dzīvojošos ļaudis. Vairākās pašvaldībās šopavasar jau notikušas civilās aizsardzības plānošanas mācības “Pilskalns 2022”, kurās piedalās arī Zemessardze, kā arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests. Tikmēr jaunieši pēc šīs dienas sarunām ar Aizsardzības ministriju atzīst - ir pārsteigti par to, cik viegli patiesībā ir viltot ziņas.



Foto: štāba visseržants Gatis Indrēvics (Aizsardzības ministrija)