Inčukalnā atgriezts Kārļa Zāles pēdējais piemineklis

Lai gan Lāčplēša dienas ierastie pasākumi atcelti, inčukalniešiem šoreiz ir īpašs svētku noskaņojums. Pēc restaurācijas Inčukalna Vecajos kapos atgriezies pēdējais tēlnieka Kārļa Zāles piemineklis- "Sērojošā māte", kas 2. Pasaules kara laikā tika uzstādīts Raganas kaujā kritušajiem partizāniem.

Inčukalna Vecie kapi pirms gandrīz astoņdesmit gadiem kļuva par pēdējo atdusas vietu astoņiem brīvības cīnītājiem jeb pirmajiem partizāniem, kuru dzīvības aprāvās Raganas kaujā 1941. gada 4. jūlijā. Inčukalna tautas nama vadītājā Inga Freimane atklāj, ka pirmo piemiņas plāksni uzstādījuši Raganas pagasta iedzīvotāji, bet 1944. gadā te atklāts tāds vērienīgs monuments ar Kārļa Zāles pieminekli. “Mēs ar Kārli Zāli ļoti lepojamies, jo līdz pat savai nāves dienai viņš dzīvoja Inčukalnā, “ tā Inga Freimane. 

Tēlnieks un Latvijas Mākslinieku savienības prezidents Igors Dobičins norāda, ka, viņaprāt, šis ir vienīgais piemiņas memoriāls latviešu cīnītājiem, kas nav bijuši sarkanajā pusē. 

Piecdesmito gadu beigās padomju vara pēdējo Kārļa Zāles darbu - pieminekli “Sērojošā māte” uzspridzināja. Tas gan tika sabojāts tikai daļēji, un Inčukalnā atgriezies Atmodas laikā, gan ļoti bēdīgā stāvoklī. Šovasar piemineklis tika atrestaurēts un valsts svētku nedēļā  ''Sērojošā māte'' atgriezusies Inčukalna Vecajā kapsētā. Fotovēsturnieks Pēteris Korsaks emociju pārņemts bilst, ka:” Noskaņojums ir gandrīz tāds pats kā 1988. gadā, kad mēs to reabilitējām un uzcēlām uzspridzināto pieminekli. Man ir tāda svētku sajūta!” 

Atjaunošanas un protezēšanas darbus veica tēlnieks Igors Dobičins  kopā ar jaunajiem  māksliniekiem. Darbs esot bijis ne vien atbildīgs, jo jāpielāgojas Kārļa Zāles rokrakstam, bet arī grūti izpildāms, jo šūnakmens atradnes Latvijā praktiski vairs neeksistē, labi, ka radošajā kvartālā atrastas detaļas no Brāļu kapu izbūves laikiem, kas izmantotas restaurācijas darbos. 

Kārlis Zāle veidojis arī Latvijas simbolu - Brīvības pieminekli, un bija viens no ievērojamākajiem 20. gadsimta latviešu monumentālās tēlniecības meistariem.