Iesaka mainīt 78 ielu nosaukumus

Pašvaldības šonedēļ saņēmušas biedrības “Publiskās atmiņas centrs” vēstules ar ieteikumu mainīt kopumā 78 ielu nosaukumus, kas slavinot padomju režīmu. Starp tām arī vairāku padomju laika rakstnieku un dzejnieku vārdos nosauktās ielas, piemēram, Sudraba Edžus iela. Pašvaldības gan sola lēmumu pieņemšanu nesasteigt, vispirms noskaidrot iedzīvotāju un uzņēmēju viedokli, kam ielas nosaukuma maiņa nesīs arī finansiālus izdevumus.

Kādreizējā Dīķa iela Jelgavā kopš 1950. gada pārsaukta par Sudraba Edžus ielu. Tagad tā ir viena no septiņdesmit astoņām ielām Latvijā, kura biedrības “Publiskās atmiņas centrs” ieskatā slavina totalitāro režīmu un būtu jāmaina. Fotomākslinieks Eduards Kapša, kura fotosalons atrodas šajā ielā, par šādu iete9kumu gan ir neizpratnē. “Kā uzņēmējam noteikti dokumentācija visa jāmaina, reģistrācija, adreses. Tur varētu būt čakariņš. Cik es saprotu, plānots atdot veco nosaukumu - Dīķa iela. Es nezinu ko “Dullais Dauka” Jelgava nodarījis? Viņš jau nekādus grēkus nav darījis,” saka Eduards Kapša, jelgavnieks, fotosalona īpašnieks.

Vēsturnieks un domes deputāts Andris Tomašūns ReTV skaidro, ka daudzi ielu nosaukumi Jelgavā nomainīti deviņdesmitajos gados pēc neatkarības atgūšanas, jau toreiz notikušas diskusijas arī par Sudraba Edžus ielu. “Tomēr palika pie rakstnieka vārda. Tur tā oponēja, ka tas tomēr būs svarīgāk nekā viņa padomiskā vēsture. Es domāju, ka šodien, tā kā tie lielie latviešu tautas nodevēji ir jau aizmēzti prom, vēl par Upīti te strīdas, pienākusi kārta sīkumiem. Laikam no tā siera ķibinās ārā tās ķimenītes,” saka Andris Tomašūns, vēsturnieks, Jelgavas domes deputāts.

Ieteikums attiecas arī uz daudziem citiem padomju laika rakstniekiem. Piemēram, Annu Saksi, Mirdzu Ķempi un krievu dzejniekiem Aleksandru Puškinu un Mihailu Ļermontovu. “Mēs nevērtējām cilvēka devumu literatūrā, kultūrā vai mākslā. Mēs skatījāmies no politiskā viedokļa,” uzsver Kārlis Kangeris, biedrības “Publiskās atmiņas centrs” valdes priekšsēdētājs.

Trīspadsmit pilsētās, tostarp arī Jelgavā, atrodas iela, kas nosaukta Ļeņina vadītās vissavienības pionieru organizācijas vārdā. Kā norāda vēsturnieks Andris Tomašūns, tas gan neesot tik viennozīmīgi vērtējams.

“Publiskās atmiņas centrs” vēstules ar aicinājumu pieņemt lēmumu par šim laikam neatbilstošo ielu nosaukumu maiņu izsūtījis visām pašvaldībām, kur neatbilstības konstatētas. Jelgavas dome gan jau iepriekš nosūtījusi vēstuli, kurā norādīts, ka neatbilstošu vietvārdu pilsētā neesot. Kā norāda Tomašūns, visticamāk, vēstuli nosūtījusi domes vadība lēmumu pieņemot vienpersonīgi. Sazināties ar Jelgavas domes vadību mums neizdevās, jo gan priekšsēdētājs, gan vietnieks esot atvaļinājumā. Savukārt Dobeles novadā, kur nosaukumus būtu jāmaina Puškina ielai Aucē un Pionieru ielai Bēnē, teic, ka viss atkarīgs no pašiem iedzīvotājiem. Dobeles novada domes priekšsēdētājs Ivars Gorskis: “Viens ir publiskā iedzīvotāju viedokļu sniegšana par šo jautājumu, otrs - ko mēs darīsim. Noanketēsim šo ielu iedzīvotājus. Lielā mērā mūsu nostāja būs atbilstoša iedzīvotāju viedoklim, īpaši uz šīm ielām dzīvojošajiem.”

“Publiskā atmiņas centra” vēstulēm pašreiz ir tikai ieteikuma raksturs, tomēr biedrība griezusies ministrijā, lai vietvārdu maiņa tiktu noteikta ar likumu.

 


 #SIF_NVZ2022