Iekšlietu ministres amatā sieviete - vai sagaidāma pretestība?

Marijai Golubevai šī ir pirmā darba diena, taču sociālajos medijos par viņu īpaši izceļ divus faktus: viņa ir sieviete un viņa atklāti paudusi piederību seksuālajai minoritātei.

Amerikāņu politikas zinātņu doktore Lora Dīna, kura īpaši pētījusi dzimumu līdztiesības jautājumus Austrumeiropā un arī Latvijā, ierakstā sociālajā vietnē Twitter akcentē - par dzimumu līdztiesību Latvijas valdībā joprojām nav runas, jo tajā ir tikai divas ministres sievietes, kas veido 14 procentus. Eiropā šis skaitlis ir vidēji 29,5%. Dīna toties apsveic faktu, ka valdībā turpmāk darbosies divi LGBT kopienai piederīgi cilvēki.

Komentējot negatīvos komentārus Golubevas virzienā, Rīgas Stradiņa universitātes profesors Deniss Hanovs akcentē, ka būt par ministru ir daļa no politiķa pienākumiem - kur partija deleģē, turp jādodas. “Ir skaidrs, ka Latvijas sabiedrība ir ļoti atpalikusi dzimtes lomu uztverē un īstenošanā. Tāpēc, ja ir tik daudz negatīvu komentāru par to, ka politiķe sieviete ieņem nosacītu “vīriešu” amatu, es teiktu, ka tas liecina par komentētāju intelektuālu nabadzību.” 

Jaunajai ministrei būs grūti gan fiziski, gan emocionāli, jo iekšlietu sistēma ir liela un smagnēja, bet Marija Golubeva profesionāli ar to iepriekš nav saskārusies. Tā uzskata kādreizējā iekšlietu ministre Linda Mūrniece. “Būs viņai grūti, domāju, tīri kā sievietei, un arī kā sievietei, kas publiski pateikusi, ka viņa pārstāv LGBT, jo mēs zinām, ka mūsu valstī tomēr tolerance ir, bet ne līdz galam - ne līdz galam, kā vajadzētu būt. Līdz ar to viņai būs ļoti jācenšas sevi parādīt no vislabākās puses kā profesionālai ministrei.”

Mūrniece iepriekš bija strādājusi gan policijā, gan atbildīgajā Saeimas komisijā, kā arī bija bijusi arī Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre, tomēr augstajā amatā izjuta spiedienu tieši tāpēc, ka ir sieviete, turklāt tāda, kas sasniegusi ko vairāk. Viņa atceras konkrētu gadījumu. “Bija manā laikā izveidotas kādas deviņas policijas arodbiedrības - viena pēc otras. Tās parasti prasīja nevis man kā ministrei konkrētas lietas, bet bija pat tik tālu, ka vienkārši rupji apsaukājās, piemēram, Mūrniece – dura ņedabitaja, tamlīdzīgi plakāti nāca man priekšā. To visu darīja vīrieši, ne jau sievietes,” stāsta Linda Mūrniece.

Marija Golubeva telefonsarunā ReTV pauda, ka viņai šajā brīdī ir aktuālāk pievērsties iekšlietu dienesta kapacitātes stiprināšanai. Ministre arī izteica cerību, ka par viņu kā par ministri spriedīs pēc padarītajiem darbiem, nevis dzimuma. 


Foto: iem.gov.lv