Iedzīvotāju iniciatīvu konkurss Valmieras novadā

Valmieras novada pašvaldība izsludinājusi pieteikšanos uz iedzīvotāju iniciatīvu projektu konkursu. Pirms novadu reformas šāda prakse bija Kocēnu novadā, Beverīnas novadā un citur. Šāda veida konkurss ļauj attīstīties pilsētai, galvenokārt pašiem iedzīvotājiem sakārtot savu vidi.

“Mēs nevaram būt 100% visur klāt un 100% visu iedzīvotāju vajadzības apmierināt. Līdz ar to novada iedzīvotāji arī zina savu dzīves vidi. Viņi ir tie, kuri zina savas vajadzības vislabāk. Ļoti bieži ir tādas situācijas, kur patiesībā paši iedzīvotāji arī vislabāk savas vajadzības spēj apmierināt un atrisināt tos jautājumus, kas ir viņu dzīves šī brīža izaicinājumi,” saka Valmieras novada pašvaldības Attīstības nodaļas vadītājas vietniece Līga Bieziņa.

Biedrība ar vismaz pieciem cilvēkiem sanāk kopā, izlemj, ko vajag uzlabot, uzraksta savu ideju, apraksta tās vajadzības, aprēķina izmaksas par veicamo darbu un iesniedz komisijai uz vērtēšanu. Bieziņa: “Tādā veidā sanāks, ka iedzīvotāji paši, biedrības, kuras zina, kas tiešām ir vajadzīgs, var pašas darbu izdarīt un veikt uzlabojumus savā dzīves vidē. Mēs kā iedzīvotāju grupa, kā biedrība gribam stiprināt sevi kā iedzīvotājus, lai varam arī turpmāk risināt savas vajadzības un uzlabot savu dzīves vidi. Šis ir instruments, kur varu pieteikt dažāda veida aktivitātes. Tas, protams, var būt arī puķu poda uzstādīšana, ja tas ir tas, ko saredzam, ka visiem būs par prieku un mēs no tā jutīsimies labāk. Piemēram, esmu apkopojis, vai man ir zināms, ka šeit ir vēstures liecības, ko gribu savākt, un mēs kā grupa gribam ko godināt un saglabāt arī vēlākam laikam. Mēs saredzam, ka tas mums kā iedzīvotājiem nāks par labu gan kā iedzīvotājiem, gan kā vēstures saglabāšanā. Tad varam pieteikt tāda veida aktivitātes arī šī projekta konkursā.”

Konkursā var pieteikties tikai biedrības. Projektiem ir jābūt tādiem, kur labumu gūst iedzīvotāji. Viens no piemēriem ir izveidotā dabas taka Kocēnu pagasta parkā. “Šeit tika izveidots tiltiņš un izveidots segums, uzklāts šķeldas segums, lai arī slapjā laikā cilvēki var staigāties. Šeit pastaigājas vietējā bērnudārza audzēkņi, iepazīstot apkārtējo vidi, dabu, putnus. Staigā, gan ir velobraucēji, gan vakaros skrējēji skrien treniņus,” stāsta Kocēnu pamatskolas dīķa dabas takas izveidotājs Ģirts Vanags.

Gandrīz kilometru garo dabas taku izveidoja Ģirts ar ģimeni. Redzot to, ka viss ir aizaudzis, nācās meklēt risinājumu un to atrada. Viņu biedrībai piešķīra tuvu 900 eiro. Ģirts Vanags: “Tas projekts turpinās un turpinās. Neskatoties uz to, ka pat paša līdzekļiem. Ir liela gribēšana visu to turpināt. Noteikumus nebija grūti izpildīt, bija diezgan viegli uzrakstīt.” Kā saka Ģirts, dabas taka nekad nebūs gatava. To vienmēr var uzlabot un pilnveidot. Viņš ar biedrību plāno atkal pieteikties iedzīvotāju iniciatīvu projektu konkursam, lai turpinātu attīstīt dabas taku.

Vēl viens no piemēriem ir Dikļu Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības izveidotais treniņlaukums. Šeit viņi pavada laiku divreiz nedēļā, pa divām stundām trenējoties.

Ar nepilniem 700 eiro brīvprātīgie ugunsdzēsēji var pilnvērtīgi aizvadīt treniņus, lai brīdī, kad ir jāsteidz palīgā, būtu visaugstākajā gatavībā. “Mēs paši ar savām rokām šo visu taisījām. Vīri zāģēja, skrūvēja. Sievas krāsoja, bērni spainīšus turēja. Tā mēs visi kopā to visu izstaisījām, tagad pašiem ir, kur paskraidīt,” saka biedrība “Dikļu brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrība” valdes priekšsēdētājs Andris Krēsliņš.

Andris stāsta, ka - “ja būs iespēja, piedalīsimies vēl, jo ugunsdzēsējam nemitīgi jāattīstās”. Augstākais mērķis ir izveidot ugunsdzēsēju treniņu laukumu, kas iekļautu alpīnisma sienu un treniņus uz slēgtām, piedūmotām telpām.

Pašvaldība konkursa noteikumus gatavo kā saistošos noteikumus, kuri tika apstiprināti pašvaldības domes 30.jūnija sēdē. Konkurss tiks izsludināts, kad būs saņemts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas atzinums un saistošie noteikumi būs stājušies spēkā. Informācija par plānoto konkursu būs pieejama pašvaldības mājaslapas www.valmierasnovads.lv sadaļā "Sabiedrība". Taču konkursa pieteikumu pieņemšana plānota šī gada rudenī.