Iedzīvotāji ar elektrību dažkārt rīkojas nedroši

Iekārta no elektrības tiek atvienota, raujot to aiz vada – tā atzīst gandrīz puse iedzīvotāju. Tāpat arī aptuveni 30% iedzīvotāju kaut arī apzinās, ka riskē, tomēr ar mitrām rokām lieto, piemēram, tējkannu. Vēl statistika rāda – visbiežāk gūtās traumas saistītas ar mēģinājumiem labot kādu vadu, kontaktligzdu vai iekārtu paša spēkiem.

“Sadales tīkla” veiktajā pētījumā secināts – iedzīvotājiem zināšanu par drošību ir gana daudz, taču nereti rīcība ir pilnīgi pretēja.  

AS “Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons saka: “Skatāmies – ja ir vads bojāts. Paši zinām – gludekli vai fēnu, savirpinām šo vadu. Sekojam līdzi savām iekārtām. Vads vai pagarinātājs, kas maksā 2 vai 5 eiro, nav vērts cilvēka dzīvības vai veselības.”

Pērn nepareiza un nedroša apiešanās ar elektrību laupīja 10 cilvēku dzīvības, traumas guvuši 24 bērni un 85 pieaugušie.

Apdegumu ārsts Džeimss Rozītis atzīst – gūtās elektrotraumas ir ļoti sarežģīti ārstēt. “Lai arī elektrotraumas ir salīdzinoši nelielas mūsu praksē, zem 2% no visa, tad tie bojājumi, kurus atstāj strāva, ir daudz nepatīkamāki, nekā tas kosmētiski vizuālais, kas visbiežāk ir bērniem no šķidruma apdegumiem.”

Ārsts uzsver, ka ne tikai negadījums ar augstsprieguma strāvu var būt letāls, bet risku rada arī ikdienišķi priekšmeti dzīvojamās telpās.

“Ievietojot metāla matu sprādzi, skrūvgriezi, parasti šis metāls ir saņemts plaukstā. Tajā kontakta vietā, kur dabūjam apdegumu, ir dziļi bojājumi. Lai saglābtu visu, kas tur ir, ir jāveic visu mirušo audu izņemšana. Lai cik meistarīgi ķirurģiski mēs to visu nedarītu, mēs varam uzskatīt, ka tādas profesijas kā pianists, būs liegtas. Būs zināmas invaliditātes pazīmes,” saka Džeimss Rozītis.

Ārsts vēl piebilst – glābjot cietušo pirms mediķu ierašanās, nedrīkst smērēt uz brūces ziedes, vien apsegt ar tīru marli. Taču, ja nelaime notikusi ārpus telpām, nevajag doties palīgā, bet uzreiz zvanīt 112.

Protams, bīstama ir ne tikai tieša saskarsme ar elektrību. Pērn no aptuveni 7000 ugunsgrēku 1200 izcēlušies bojātu elektroinstalāciju dēļ. Šādi gadījumi laupa cilvēku dzīvības. Jāatgādina – ir noteikts ar likumu, ka reizi desmit gados ir ikvienā mājoklī jāveic elektroinstalāciju pārbaudes, un tas būtu jādara sertificētam elektriķim. 


Foto: pixabay.com