Idejas invazīvo sugu apkarošanai tiek gaidītas grantu konkursā

Tuvojoties pavasarim un gatavojoties lauku un dārza darbiem, daudzus, kuri saskārušies ar invazīvajām sugām savā teritorijā un apkaimē, jau atkal nodarbina prāts, kā ar tām cīnīties. Tā, piemēram, pēdējos gados Latvijā strauji izplatās invazīvais Spānijas kailgliemezis. Ne viens vien atzinis, ka tikt ar tiem galā ir ļoti grūti, arī nodarītā skāde ir liela - tie apdraud dabiskos biotopus, laukaugus, arī mājdzīvnieku veselību.

Iespējams, kādam ir kāda inovatīva ideja, šobrīd Latvijā vēl neapzināta, kā tad invazīvās sugas apkarot, tāpēc pirmo reizi tiek rīkots mazo grantu konkurss, kurā kā prioritārās izvirzītas sešas invazīvās sugas - puķu sprigane, vārpainā korinte, Kanādas zeltslotiņa, ošlapu kļava, krokainā roze un Spānijas kailgliemezis.

“Idejas nāk, atsaucība ir liela, zvana no lielākās daļas Latvijas teritorijas. Ir bijuši zvani no Cēsīm, Madonas, Siguldas, Valmieras. Varianti tiešām ir visādi. Esmu dzirdējis variantus par radio viļņiem, par sāli, par baktērijām. Idejas ir, bet, ko lems mūsu komisija, kā tas viss tālāk būs, to jau tad redzēsim. Prioritāri ir tieši jaunas, nepētītas. Varbūt vienkārši omīte laukos dara kaut ko tādu, kas nav tā īsti Latvijā aktuāli šobrīd vēl. Varbūt tā viņas ideja ir ļoti laba,” saka Edgars Dzelme, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra augkopības konsultants.

Pirmajā grantu konkursā pieejami 20 000 eiro, vienam projektam paredzot no 1000 līdz 5000 eiro. Par priekšrocību tiks uzskatīta, ja pretendenti veidos sadarbības grupas - kaimiņš ar kaimiņu, saimnieks ar saimnieku. Saņemtās idejas vērtēs ekspertu komisija. Labāko un inovatīvāko ideju autoriem, kuri saņems finansējumu metodes īstenošanai, tā būs jāīsteno divu gadu laikā. 


Foto: Freepik