Gūstot traumas uz ledus, Daugavpilī pēc palīdzības vērsies 51 cilvēks

Aizvadītās nedēļas nogalē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs jau laikus aicināja iedzīvotājus būt piesardzīgiem un izsludināja oranžo brīdinājumu par gaidāmo atkalu jeb sasalstošu lietu, kā rezultātā uz ceļiem un ietvēm veidojās apledojums. Lai gan Latgales reģiona slimnīcās palielinājās to pacientu skaits, kuri guvuši traumas pēc kritieniem, mediķi situāciju raksturo kā mierīgu.

Bargo salu, ko piedzīvojām pagājušās nedēļas sākumā, krasi nomainījis atkusnis. Sniegotās un dažviet slikti notīrītās ietves un ceļi šobrīd atgādina slidotavas. Tieši mainīgie laikapstākļi ir iemesls, kāpēc palielinājies traumu gūšanas gadījumu skaits. Piemēram, Daugavpils reģionālajā slimnīcā aizvadītajās brīvdienās, gūstot dažādus lūzumus, brūces un sasitumus, pēc palīdzības vērsies 51 pacients. “Pieci pacienti ir hospitalizēti – četri traumatoloģijas nodaļā un viens neiroķirurģijas nodaļā. Visi pārējie ambulatori. Nu, bija vienkārši nelieli lūzumi. Šodien pagaidām nebija daudz. Viens vai divi pacienti tikai. Šodien jau labāk,” saka Svetlana Tarašķeviča, Daugavpils reģionālās slimnīcas pārstāve.

Mierīgākas brīvdienas aizvadītas Rēzeknes slimnīcā. Tur pēc kritieniem palīdzība sniegta vairāk nekā 20 pacientiem, no kuriem joprojām ārstēšanos slimnīcā turpina pieci. Lielākoties tie ir vecāka gadagājuma cilvēki. “Vidēji kaut kur divi lūzumi kādi dienā varētu būt. Bet tā var variēt. Ļoti no laikapstākļiem atkarīgs. Lūzumi, kas atkarīgi no laikapstākļiem ārā, teiksim, sniega, nu, tie ir vecāki cilvēki, kam ir nedaudz gan koordinācija sliktāka, gan kauli trauslāki. Jaunāki var piezemēties, nokrist un negūt lūzumu,” norāda Igors Pikaļevs, Rēzeknes slimnīcas NMPD uzņemšanas nodaļas vadītājs.

Pacienti ar smagiem lūzumiem uz Rēzeknes slimnīcu tiek hospitalizēti arī no Ludzas medicīnas centra, kur reformu dēļ jau vairākus gadus nav Traumatoloģijas nodaļas. “Mēs sniedzam, nu, tā teikt, ambulatoro palīdzību – uztaisām diagnostiku, uztaisām rentgenu, imobilizējam lūzuma vietu. Ja tiešām ļoti smaga trauma, kur nepieciešama arī operatīva ārstēšanās traumatoloģijas nodaļā, tad mēs saucam NMPD mašīnu un sūtām uz reģionālo slimnīcu Rēzeknē,” pauž Juris Atstupens, SIA “Ludzas medicīnas centrs” valdes loceklis.

Lai gan vienotu padomu, kā pareizi krist, mediķiem nav, viņi atgādina, ka slidenajā laikā no krišanas un smagu traumu gūšanas var pasargāt apavi ar ziemīgajiem laikapstākļiem piemērotu zoli. “Viens ir tomēr apavi ar labu protektoru, lai neslīdētu, ziemas apavi. Ja ir vecāks cilvēks, nu, palīglīdzekļus uzdrošināties tomēr ņemt un lietot, jo daudzi cilvēki tomēr kaut ar sāpēm, ar kaut kādiem reiboņiem, viņi vienalga neņem tos palīglīdzekļus – vai kruķus, vai staiguļus, spieķīšus. Protams, ir tā pingvīna gaita, kad vairāk no sāna uz sānu uz slidenas virsmas, tas parasti palīdz,” atzīst Igors Pikaļevs.

Līdztekus lūzumiem un sasitumiem aizvadītajā nedēļā Latgales slimnīcās nogādāti arī vairāki cilvēki apsaldējumu dēļ, turklāt tik smagā stāvoklī, ka apsaldētās ķermeņa daļas nepieciešams amputēt.


Foto: Freepik