Grāmata “Kalendārs mani sauc” šogad kļuvusi par literatūras pērli

Grāmata „Kalendārs mani sauc” šogad kļuvusi par literatūras pērli. Rakstnieks Andris Kalnozols ar savu debiju prozā jau saņēmis vairākus apbalvojumus, romāns tiks ekranizēts filmā. Šobrīd ik vakaru par dzīvo skatlogu pārvērtusies viena no Talsu tautas nama Radošās sētas telpām, kur mēneša garumā fotogrāfs Uldis Balga grāmatā pieminētos motīvus iemūžinās cianotipijās jeb vairākus gadsimtus senā tehnikā, ko sauc arī par zilo mākslu. 

Kalendārs ir jauns vīrietis, kurš no galvas zina visas vārda dienas. Romāns, kas veidots dienasgrāmatas formā, ir izdomājums, taču mazpilsētas vide un personāžu prototipi talsiniekiem ir atpazīstami. “Tik daudz vizuālo tēlu tai grāmatā. Tur ir lietas pieminētas un situācijas. Un es, cilvēks, kas darbojas ar tādām vizuālām lietām, iztēlojos uzreiz, kā tas būtu,” saka Uldis Balga, fotogrāfs.

Pats romāna autors ir viens no retajiem talsiniekiem, kas jau savās agrajās rīta pastaigās bija pamanījis, ka ik dienu skatlogā parādās iemūžināts jauns motīvs no viņa darba. “Tad, kad viņa iznāca grāmatas formātā, es pat īsti neesmu pārlasījis, man negribas vairs izcelt vietas, kas varbūt man ir svarīgas vai varbūt būtu svarīgas talsiniekiem. Tas ir Ulda ziņā - es absolūti uzticos. Drīzāk, lai viņš gluži vienkārši ļoti atbrīvoti seko tam, ko viņam individuāli stāsta šī grāmata, jo tas ir katra paša ceļojums,” atzīst Andris Kalnozols, romāna „Kalendārs mani sauc” autors.

Fotogrāfa iekārtotajā telpā, ko garāmgājēji var vērot tikai no ārpuses, skan grupa “ABBA”, kas grāmatas galvenajam varonim patīk. Cianotipijas top izmantojot dzelzs sāļus un ultravioleto gaismu. Šeit 19.gadsimtā atklātā dokumentu pavairošanas metode satiekas ar digitālo, un gala rezultātā ir analogs attēls. Prūsijas zilā krāsā.

Uldis Balga uzskata, ka romānā minētās vietas var kļūt par tūrisma maršrutu. Viņš jau iemūžinājis vairākas grāmatas nianses. “Var kolekcionēt pa slāņiem, piemēram, tās ir Talsu adreses, tad ir ēdienu receptes, tad ir vecā slimnīca… Tur sērijās iet attēli.”

Akcijā var iesaistīties ikviens, nododot fotogrāfam kādu citātu un atzīmējot konkrēto lapaspusi, lai arī mākslinieks var iejusties epizodē un to nofotografēt. Tā kā romāns ir fantāzija, atsevišķas adreses jau šobrīd Balgam bijis izaicinājums, bet viņš piegājis radoši. “Es esmu absolūti vieglprātīgi un vaļsirdīgi rīkojies gan ar vietām, gan ar lietām, gan ar cilvēkiem un notikumiem, tos mudžinot kopā, kā man tajā brīdī ienāk prātā, tāpēc to visu kaut kā mēģināt atšifrēt un atpiņķerēt, manuprāt, nemaz nav tādas vajadzības, jo es nemaz pats to īsti nevarētu,” atzīst Andris Kalnozols, romāna „Kalendārs mani sauc” autors.

Romāns ne tikai pārtop cianotipijās, bet tas tiks ekranizēts arī režisora Jura Poškus filmā, nākamgad Valmieras drāmas teātrī būs izrāde Mārtiņa Eihes režijā.