Ģimenes ārstu prakses pārslogo Covid-19 pacienti un viņu kontaktpersonas

Strauji izplatoties Covid-19, pamatīga pārslodze izveidojusies ģimenes ārstu praksēs. Mediķiem paralēli ikdienas pienākumiem nākas rūpēties par nemitīgi pieaugošo Covid-19 pacientu skaitu, apzināt potenciālās kontaktpersonas, kur nu vēl milzīgais dokumentu slogs. Ārsti ReTV Ziņām saka - ir traki.

Ģimenes ārste Gundega Skruze-Janava mikroblogošanas vietnē “Twitter” publicējusi ierakstu, paužot, cik ļoti šobrīd ir pārslogota primārā veselības aprūpe. Viņa strādā Ādažos, kur Covid-19 strauji izplatās mācību iestādēs. Mediķe ReTV Ziņām atzīst, ka rudens vienmēr ir bijis grūts, bet tik traki kā šogad nekad nav bijis. “Šobrīd ir vēl grūtāk. Covid-19 pacientu ir daudz, vēl vairāk ir Covid-19 kontaktpersonas. Manā praksē lielākā daļa pacientu ir bērni, uzliesmojumi skolās, pirmskolas izglītības iestādēs ir ļoti jūtami.”

Šobrīd abas praksē strādājošās medmāsas kļuvušas par nemitīgu zvanu operatoriem, savukārt ārste cenšas paveikt vismaz obligātos darba pienākumus. “Ar miegu ir, kā ir. Citas naktis guļu viegli, citas visu laiku mostos augšā un domāju, kad visu paspēt. Jā, birokrātiskais slogs ir neadekvāts, prasības šobrīd, ka ir jāraksta nosūtījumi uz Covid-19 testiem, tas agrāk te nebija. Piemēram, cilvēki ar simptomiem varēja iet uz testu bez ģimenes ārsta nosūtījuma, tad tagad šim nosūtījumam ir jābūt.”

Arī ģimenes ārsta praksē Laura Jansone, medicīnas māsa, Valmierā stāsta, ja pērn ar Covid-19 slimoja mediķi un nācās aizvietot kolēģus, tad šoruden slimība skar ļoti plašu cilvēku loku, un tās izpausme daudziem ir pat ļoti smaga. “Ir traki, slimo bērni, slimo vecāki, ģimenes slimo. Ir ļoti lipīga, un grūti cilvēkiem tiem, kas slimo. Arī kontaktpersonas, klases un skolas biedri arī slimo pēc tam.”

Mediķe stāsta, ka telefons zvana nepārtraukti, cilvēkus nākas mierināt un skaidrot, kā rīkoties. Taču negaida arī dokumentu kalni. “Visur viss ir jāraksta, cilvēkiem jāskaidro, izziņas, daktere līdz vēlam vakaram, es no rīta. Telefons zvana visu laiku, abas uz pusēm. Ir jau arī pamatdarbs, profilaktiskās apskates, zīdainīši.”

Ģimenes ārstu praksēs strādājošie nenoliedz, ka cilvēcīga izdegšana nozarē sagaidāma jau tuvākajā laikā, bet saslimstības pieaugums, iespējams, vēl tikai sāk ieskrieties. “Kā būs turpmāk, tas ir atkarīgs no valdības lēmumiem, cik strikti ierobežojumi tiks uzlikti. Protams, no pašu cilvēku atbildības, cik atbildīgi cilvēki sāks vakcinēties - tie, kas vēl nav to izdarījuši. Cik atbildīgi ievēros sev noteikto karantīnu un izolāciju,” saka Gundega Skruze-Janava, ģimenes ārste Ādažos.

Arī Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis paudis satraukumu, ka ierobežojumu ieviešana vien no 11. oktobra veselības aprūpes nozarē nozīmē galēju pārslodzi. 


Foto: Freepik