Ģimenes ārsti bažīgi, kā “AstraZeneca” apturēšana ietekmēs vakcinācijas gaitu

To, ka vakcīna “AstraZeneca” Latvijā ir apturēta, šorīt e-pastā pamanīja Kocēnu novada Dikļu pagastā praktizējošā ģimenes ārste Anna Mironovska. Prakse aizvadītajā piektdienā saņēma tikai vienu iepakojumu ar desmit devām, kuras bija iecerēts vakcinēt šonedēļ.

Ģimenes ārste Mironovska stāsta, ka šī situācija viņas praksē darbu būtiski neietekmē, taču viņai kā infektoloģei ir bažas par vakcinācijas procesa kavēšanos.

“Apbēdinājums tiem, kuri gatavi, nodomājuši vakcinēties un būt imūni, kopumā aizkavē visas populācijas imunitāti, jo citādi nekā neapkarosim - vai nu izslimojot vai vakcinējoties,” saka ģimenes ārste. “Es neticu, ka komplikācijas tieši ar vakcīnu, jo tā ir pārbaudīta, atzīta Eiropas universitātē, strādājuši godājami zinātnieki, izgājuši pārbaudes, un es domāju, ka tā ir droša.”

“AstraZeneca” iepakojums, kurš nogādāts Dikļos, ir jāizlieto līdz šī gada jūnijam. Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens ģimenes ārstiem ar vakcīnām šobrīd iesaka rīkoties sekojoši. “Rekomendācijā ir neturpināt, taču saglabāt ledusskapjos. Ja atvērti, tad neturpināt vakcināciju.”

Tikmēr Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska ReTV Ziņām stāsta, ka, apturot “AstraZeneca” vakcīnas, mediķu vidū pieaudzis satraukums par vakcinācijas procesa norisi.

 “Ļoti daudz man ģimenes ārsti no Latvijas zvana un saka, nu ko, tad Līga, lai dara. Es saku - neko citu nevar darīt, jāpārzvana pacientiem un jāatsaka, jo šodien ļoti daudzām praksēm ir pieteikta vakcinācija,” stāsta Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska.

Kozlovska uzsver jau līdzšinējās piegādes ķibeles, un dažādas līdz galam neapstiprinātas ziņas par “AstraZeneca” vakcīnām cilvēkos radīja neuzticību.

“Tādi pacienti ir ļoti daudz, kas gaida speciālās vakcīnas. Vai “Pfizer” vai “Moderna”. Ir arī tādi, kā es jau esmu minējusi, arī “Sputņik” gaida. Bet mūsu valstī nav pieejamas ne “Moderna”, ne “Pfizer” [vakcīnas] mūsu pacientiem,” saka Līga Kozlovska.

Arī Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide šodien valdības sēdē norādīja uz šādu cilvēku reakciju, uzsverot, ka vakcinācijas procesa organizatoriem šie riski jāņem vērtā un attiecīgi jārīkojas.

“Tad, kad vakcinācijas sistēma būs noregulēta, būs viss zināms par “AstraZeneca”. Iet sabiedrībā un skaidrot, lai nerastos šaubas, kas traucē vakcinēt. Es ar bažām domāju par aprīli, kad nāks miljons vakcīnas un nebūs cilvēku, ko vakcinēt,” pauž Sarmīte Veide.

Vai Latvijā atsākt vakcināciju ar “AstraZeneca”, valdība varētu lemt tuvākajā laikā, bet gala lēmums varētu tikt pieņemts pēc vienas, varbūt divām nedēļām. 


Foto: unsplash.com