Ģimenes ārste: pārslodze ir liela

Kamēr ar pacientu pieplūdumu cīnās slimnīcās, uz pārslodzes robežas ir arī Latvijas ģimenes ārsti, kuriem pienākumu saraksts aug, bet resursu to veikšanai trūkst. Pagastos esošais ģimenes ārsts lielai daļai šobrīd ir vienīgā apkārtnē pieejamā medicīnas iestāde, bet tajā akūts ir specializētu cilvēkresursu trūkums.

Jumpravas pagastā dzīvo nepilni divi tūkstoši iedzīvotāju. Un 1800 no tiem ir ģimenes ārstes Guntas Tīcmanes pacienti. Klātienes pieņemšanas, telefonsarunas ar pacientiem un dokumentu kalni - tā savu ikdienu raksturo ārste. “Visi hroniskie pacienti mums paliek. Pie speciālistiem viņi netiek, uz izmeklējumiem pašreiz arī ir ierobežoti. Un vienīgais, kur viņi var griezties, ir ģimenes ārsta prakse. Tāpēc mūsu praksē, runājot ar kolēģiem, tā pārslodze ir ārkārtīgi liela. It sevišķi man ļoti sāpīgi ir dzirdēt pašreiz šo izskanējušo viedokli, jā, tas viss jādara ģimenes ārstam – vakcinēšana un seniori nav pietiekami uzrunāti. Un seniori jāuzrunā vairāk, jābrauc uz mājam. Nu, mums patiešām nav to resursu aizbraukt uz mājām un katru uzrunāt,” skaidro Gunta Tīcmane, ģimenes ārste no Jumpravas.

Darbs ārstei sākas jau pēc pulksten septiņiem no rīta, bieži vien prakses durvis ar kolēģiem aizver vien vēlu vakarā. “Ir nemitīgi kāds cilvēks. Un bez tam ir jāsakārto šie te dokumenti, jāsavada visa informācija par pacientu, jāizraksta medikamenti, jāievada visi vakcinācijas dati. Tas ir ārkārtīgi liels darbs. Tas ir viss šeit jāizdara uz vietas,” saka Gunta Tīcmane.

Praksē kopā ar ārsti strādā palīgs un māsa, kā arī rezidente. Bet, kā atzīst Gunta Tīcmane, ikdienas darbā noderētu papildspēki. Tāpēc jau gadiem cīnās par vēl vienas māsas posteni praksē.

Šobrīd aktīvi prakses durvis ver pacienti, kuri nāk vakcinēties. Šobrīd no praksē reģistrētajiem savakcinēta aptuveni puse. Jau vasarā pacienti esot uzrunāti individuāli. Un vienu daļu esot nosaukušas par “domātājiem”. “Domāšu, domāšu, padomāšu. Šodien es teicu, ka vairs nedrīkst domāt. Mēs jau labu laiku sakām, vairs nevaram domāt. Jāvakcinējas. Jo visu vasaru mēs domājām. Un ar to mēs esam nonākuši tur, kur mēs esam,” uzsver Gunta Tīcmane.

Turklāt - savā 30 gadu darba pieredzē ārste pirmo reizes saskārusies ar agresīvu un neiecietīgu attieksmi no pacientiem. Ārste norāda - šobrīd veselība sistēma Latvijā ir liela izaicinājuma priekšā. Vai viņa redz, ka situācija varētu mainīties? “Ja godīgi, neredzu. Es vairākus pēdējos gadus neesmu redzējusi, ka kādu brīdi mēs varētu mierīgāk strādāt, ka nebūtu šis regulārais pacientu pieplūdums, ka būtu pilnīgi mierīgs darba ritums.” 


Foto: Freepik