Gāž mītus par siltumsūkņiem

Šobrīd, kad energoresursu cena sit augstu vilni, cilvēki meklē iespējas, lai to samazinātu. Piemēram, uzstāda saules paneļus, nomaina pret citu kurināmo vai pat uzstāda vēja ģeneratorus. Bet ir vēl viens variants – siltumsūkņi.

Siltumsūkņi iedalās vairākos variantos: gaiss-ūdens un zemes siltumsūkņi, kā arī gaiss-gaiss siltumsūkņi. Siltumsūknis iegūst enerģiju no gaisa, ūdens un no zemes. Tā ierīce ir darbināma uz elektrību. Tas ir viens no piemērotākajiem apkures veidiem Latvijas klimatam. 

No iepriekš nosauktajiem siltumsūkņa viediem cilvēki visbiežāk izvēlās gaiss-ūdens siltumsūkni. SIA “Silta-māja.lv” vadītājs Kristaps Vidzis stāsta: “Tas ir salīdzinoši vienkārši ierīkojams. Paralēli slēdzams gāzes apkurei, cietajam kurināmajam: malka, ogles, briketes, granulas. Nodrošina gan karstā ūdens sagatavošanu, pilnvērtīgu apkuri visai ziemas sezonai un vasarā. Izmantojot siltās grīdas, iespējams atdzesēt telpas ar gaiss-ūdens siltumsūkni. Lētāks par šo izmaksu ziņā un vēl vienkāršāk ierīkojams būtu gaiss-gaiss siltumsūknis, bet tas ne vienmēr ir piemērots visas mājas apsildei. Standartā mēs to esam pieraduši redzēt kā kondecionieri: viena iekšējā daļa, viena ārējā daļa. Durvis vaļā, saražotais siltums pa atvērtām durvīm nokļūst blakus telpās. Tas ne vienmēr rada pilnu komfortu. Tas ir labs risinājums paralēli kamīnam, paralēli cietajam kurināmajam. Mēs tiekam vaļā no temperatūras cēlieniem un kritumiem, kas ir malkas apkurei.”

Būtībā, ja ļoti vajag, var ierīkot visus trīs siltumsūkņa veidus, bet tas nav vajadzīgs. Kristaps Vidzis stāsta: “Gaiss-gaiss siltumsūknis jums iedos kvalitatīvu apkuri. Open space plānojumā, kur nav daudz starpsienu, nav daudz koridoru, nav daudz mazu telpu vai telpas nav virknē. Ļoti atkarīgs no plānojuma. Tas būs pilnvērtīgs apkures vieds līdz -15 grādiem. Pēc tam būs vajadzīs kaut kas papildus. Gaiss-ūdens arī pašpietiekams, ļoti plaši pielietojums apkures risinājums, kas nodrošina visu jūsu mājsaimniecībā nepieciešamo: apkuri, dzesēšanu un karstā ūdens sagatavošanu visa gada garumā. Zemes siltumsūknis vislētākais no apkures veidiem, skatoties uz eksplotācijas izmaksām, kas būtu tekošie rēķini, bet visdārgāk un komplecētāk – ierīkojums. Jūs ieguldat naudu startā, pēc tam dzīvojat ar zemākiem rēķiniem. To ne vienmēr var izdarīt, jo nepieciešami rakšanas darbi, urbumi.”

Līdzīgi kā citās sfērās, arī šeit tautā ir radušies mīti. Kristaps Vidzis: “Ja ir radiatori, tad siltumsūknis nav piemērots, – tas noteikti tā nav. Siltumsūknis pats par sevi – pareizi aprēķināts, pareizas jaudas. Vai tas ir gaiss-gaiss, vai zemes tas nav pricipiāli. Pretī ir vai nu siltās grīdas, vai nu atbilstoši laukuma un siltumjaudas radiatori. Mums ir simtiem māju, kur esam ralizējuši siltumsūkņa ierīkošanu ar radiatoriem, ne tik labi siltinātās mājās. No jauna esam veidojuši sistēmu vai likuši esošās sistēmās, vai paralēli gāzes katliem, granulu katliem, malkas katliem, dīzeļkatliem. Tur ir bijuši tikai un vienīgi radiatoru apsilde. Tas viss darbojas, tas viss strādā, un izmaksas ir zemas. Tās izmaksas ir zemākas par jau ļoti daudziem apkures viediem šodien.”

Labākais šim apkures veidam ir tas, ka nav visu laiku “jauzpasē”. “Nav jāpieiet vispār nevienu dienu gadā. Mēs to iestatām, tā strādā. Automātiski vasarā atslēdzās. Jums nav jāveic pašiem nekāda tīrīšana, nav vajadzīgi skursteņi, nav vajadzīgi skursteņslauķa atzinumi. Tā ir ugunsdroša sistēma un spēj būt pilnīgi neatkarīga, autonoma. Uz šodienu jaunās mājās tas ir vienīgais apkures vieds. Gaiss-ūdens vai zemes siltumsūknis ir kā vienīgais apkures veids.”

Kristaps Vidzis saka, šogad cilvēki gāze no kājām ar vajadzībām pēc siltumsūkņiem. Šogad ne tikai saules paneļi, bet arī siltumsūkņi kļuva ļoti pieprasīti. Un labākais ir tas, ka to uzstādīja kopā. Būtībā esat pašpietiekami un dzīvojat zaļi.