Gatavojas vakcinēt pret kovidu

Daudzviet ģimenes ārstu praksēs un vakcinācijas kabinetos jau pieejama jaunā, pielāgotā vakcīna pret kovidu. Kā plānots organizēt vakcināciju un kam tā pirmām kārtām būtu nepieciešama?

Aizbildinoties ar lielu pacientu pieplūdumu, vairāki ģimenes ārsti interviju ReTV ziņām atsaka. Vien pastāsta, ka kovida pacientu ļoti daudz bijis jau visu vasaru. Slimojuši veselām ģimenēm, lielākoties vieglas saaukstēšanās formā, bet citiem bijusi augsta temperatūra un vēlāk - visas tā sauktā garā kovida pazīmes: nespēks, apgrūtināta elpošana, matu izkrišana utt. 

Par spīti aizņemtībai, īsai sarunai laiks atrodas Vidzemes slimnīcas infektoloģei, ģimenes ārstei Annai Mironovskai. “Rudens ir sācies ļoti strauji un ātri, ir vēsais laiks pienācis, nav vēl iesākusies apkure, līdz ar to mūsu organismi nav tik ātri pielāgojušies vēsumam un cilvēki ātrāk saslimst. Bet es ļoti ceru, ka mēs vēl sagaidīsim atvasaru, jaukāku laiku, un mums būs iespēja organismu pielāgot un saprast arī to, ka šī vakcīna ir vajadzīga.” 

Annas Mironovskas praksē pielāgotās vakcīnas ir pasūtītas; tiklīdz tās saņems, tā aicinās potēties pirmām kārtām riska grupu pacientus. Palēnām augot interesei pacientu vidū, pierakstu uz vakcināciju jau veido arī ģimenes ārsta Aiņa Dzalba praksē Jelgavas pusē. “Vakcīnas mūsu praksē ir pieejamas, tā saucamās pielāgotās vakcīnas. Tās ir MRNS vakcīnas, ražotāji – mums jau zināmie “Pfizer” un “Moderna”. Atšķirība ir tā, ka ir mainīta vakcīnas struktūra, kas ir pielāgota tieši omikrona BA1 paveidam,” saka Ainis Dzalbs.

Atgādinot, ka potēšanās pret kovidu samazina gan nāves, gan smagas slimības gaitas risku, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina vakcinēties visus, bet jo īpaši šī papildus aizsardzība ieteicama vīrusa vairāk apdraudētajiem cilvēkiem. “Cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām, imūnsupresētajiem cilvēkiem un viņu kontaktpersonām, kas dzīvo vienā mājsaimniecībā, lai mazinātu riskus; senioriem no 65 gadu vecuma, veselības aprūpes personālam arī risks ir paaugstināts, sociālās aprūpes centru darbiniekiem un iemītniekiem, grūtnieces,” saka SPKC pārstāve Ilze Arāja. 

Dati liecina, ka pēc neliela kovida gadījumu skaita krituma vasaras beigās pagājušajā nedēļā tas atkal sācis pieaugt. Vienlaikus SPKC norāda, ka tuvojas arī gripas sezona – arī pret šo slimību iespējams vakcinēties, un paaugstināta riska grupu pacientiem pote ir bez maksas. Par vakcināciju jājautā savam ģimenes ārstam, bet ja kādā praksē pacientus nepotē, ir jānorāda, kur to iespējams izdarīt. 


Foto: Freepik