Gatavojas grūtiem laikiem un veido pārtikas krājumus

Daudzi gatavojas grūtiem laikiem un veido pārtikas krājumus, novērojuši dārzeņu audzētāji un tirgotāji. Tikmēr citi paļaujas, ka vajadzīgo vienmēr varēs nopirkt veikalā, taču Latvijas Augļu un dārzeņu tirgotāju asociācija (LADTA) brīdina – cenu kāpums, visticamāk, turpināsies.

Cēsu novada Stalbes pagasta ģimenes saimniecībā “Purmaļi” audzē kāpostus un pārdod skābētus. Šogad vērojams, ka, visticamāk, gatavojoties grūtiem laikiem, tos iepērk vairāk. “Var tirdziņos manīt. Ja pagājušogad ņēma pa kilogramam vai pa mazam spainītim, šogad ņem lielos desmitkilogramīgos spaiņus tirdziņā,” saka dārzeņu audzētāja Cēsu novada Stalbes pagasta “Purmaļos” Anita Briede. 

Pārdevējas Valmieras tirgū gan saka – pircēju neesot daudz, cilvēkiem neesot naudas, lai daudz sapirktu uz priekšdienām. Tirgū sastaptie valmierieši teicas šo to ziemai sagatavojuši, taču ne visi. 

“Pagrabā kaut kas ir. Ledusskapis gan tukšs, tāpēc ka varbūt būs elektrības atslēgumi, varbūt viss būs [sagatavots] par velti. Pagrabs ir pilns,” saka valmieriete Ludmila.

Valmierieši Dzinta un Vilis pauž: “Mēs esam ārkārtīgi bagāti, mums ir loti labi draugi. Tā mēs tiekam pie āboliem un citām ogām. Dzīvojam, nesūdzamies. Ja man vajag, tad vienai reizei es to gurķu burciņu nopērku, nevis ņemos. Pēc tam jādomā, kur to likt.”

LADTA neesot novērojusi izteiktu krājumu veidošanu, taču paredz, ka dārza, lauka vai siltumnīcas labumiem cenas veikalos kļūs arvien augstākas. LADTA valdes priekšsēdētājs Uldis Jaunzems uzsver: “Lai apstrādātu zemi, lai nopirktu dārgākus minerālmēslus, lai sagatavotu, lai novāktu, lai samaksātu vairāk strādniekam – viss jau ir gājis augšu. Plus vēl augļu un dārzeņu tirgorāji, kuriem produkts vēl kādu laiku jāuzglabā – jānodrošina temperatūra, apstākļi… ja tas viss paliek trīs, četras vai pat piecas reizes dārgāk, tas ietekmē arī gala cenu.”

Uldis Jaunzems paredz, ka dārgāki būs arī ievestie augļi un dārzeņi, jo energoresursu un izejvielu cenas skārušas visu pasauli. “Šobrīd mēs ēdam, kaut vai par gurķiem, tomātiem runājot, dārzā izaudzēto. Mums vēl ir kastītēs salikts, bet pienāks brīdis, kad arī ziemā gribēsies to tomātu. Mēs esam pieraduši aiziet uz veikalu, nopirkt. Lai arī tas nav tikko noplūkts siltumnīcā, varbūt nav tik smaržīgs, bet varam dabūt. Būs tā, ka tas būs krietni dārgāks!”

Asociācijas vadītājs arī atgādina, ka dažādas grūtības piespiež mainīt paradumus un atrast izeju no grūtībām. Kovida pandēmijas laikā ievērojami pieauga kartupeļu audzēšanas iesācēju skaits.