Gājputnu atgriešanās var veicināt putnu gripas plašāku izplatību

Latvijā šogad izmeklēti 104 miruši savvaļas putni, no kuriem teju pusei ir konstatēta putnu gripa. Lielākā daļa ar gripu saslimušo putnu atrasti Rīgā, Jūrmalas novadā, kā arī Kurzemē. Tie lielākoties atrasti jūras malā - arī pēdējais šonedēļ konstatētais gadījums bija Jūrmalas novadā. Eksperti domā, ka sērga izplatījusies visā valstī.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja Madara Volkova saka: “Visa Latvija ir skarta. Nevar apgalvot, ka brīva teritorija. Savvaļas putniem pārlidot lielu teritoriju nav problēmu, līdz ar to nevar teikt, ka Latgalē varat būt droši, jo tur nav gripa. Mēs nezinām.”

Pēdējā nedēļā, iestājoties siltākam laikam, ir samazinājies saslimušo putnu skaits, jo tie nekoncentrējas vienuviet, bet atrodas izkliedēti pie ūdens krātuvēm. Nav pamata sapriecāties par ātru, jo lielākais risks saistāms ar gājputniem.

“Pavasara gājputnu migrācija paliek intensīvāka, lido pāri Latvijai, gan arī nosēžas Latvijā, putnu gripas draudi paliek lielāki. Biodrošības pasākumi jāievēro, īpaši, kamēr putnu gripas epidemioloģiskā situācija uzlabosies,” pauž Madara Volkova.

Pēdējo divu nedēļu laikā PVD inspektori pārbaudījuši 127 mājputnu novietnes, no kurām 12 gadījumos ir konstatēti pārkāpumi un izteikti brīdinājumi. Fiziskai personai par putnu neturēšanu slēgtā telpā var uzlikt sodu līdz 700 eiro, juridiskai - no 15 līdz pat 1400 eiro.

Madara Vokova: “Ja iepriekšējos gados Latvija tika pasargāta, nekonstatējām putnu gripu savvaļā, tad šogad ir draudi un risks lielāks kā jebkad.”

Putnu fekālijās gripa var saglabāties līdz trim dienām, tāpēc cilvēkiem, kuriem ir mājputnu saimniecības, PVD aicina pirms došanās pie putniem nomainīt drēbes un notīrīt apavu zoles. Putnu gripa ir izplatīta ne tikai Latvijā, bet vēl 18 Eiropas valstīts, kur slimība konstatēta vairāk nekā 600 savvaļas un mājputnos.


 Foto: unsplash.com