Elektrības cenu kāpums ļauj ātrāk atpelnīt investīcijas saules paneļos

Pēdējos gados arvien lielāka interese mājsaimniecībām un uzņēmumiem ir par saules paneļiem. Šī gada elektrības cenu kāpums pieprasījumu palielinājis vēl straujāk. Tie, kuri saules paneļus uzstādījuši agrāk, šobrīd atzīst, ka ietaupījums elektrības augošo cenu laikā ļaus ieguldījumiem alternatīvajā enerģijā atpelnīties ātrāk, nekā sākotnēji cerēts.

Kurzemes lielākais saules paneļu parks atrodas Rojā, to pirms gada izveidoja zivju pārstrādes uzņēmums. Tajā ir vairāk nekā 600 saules paneļu ar kopējo sistēmas jaudu 200 kW. Brīžos, kad ražotnei patēriņš lielāks, uzņēmums pērk enerģiju klāt, bet ir brīži, kad elektrību pat var pārdod brīvajā tirgū. “Jā, brīvdienās it sevišķi, jo brīvdienās rūpnīca nestrādā, bet brīvdienās arī saule spīd. Attiecīgi tajā brīdī lielākā daļa saražotās elektroenerģijas tiek pārdota,” saka Ingus Veckāgans, SIA “Banga Ltd” direktors.

Elektrības cenas šobrīd lido kosmosā, tā tēlaini saka Ingus Veckāgans, tāpēc viņš plāno, ka parks atmaksāsies ātrāk nekā četros gados. Kas, viņaprāt, būtu fantastisks rezultāts. “Veicot projektēšanu, skaidrs, ka viss tika balstīts uz teorētiskiem aprēķiniem – kā pēdējos desmit gados ir spīdējusi saule, kāds ir mūsu vidējais patēriņš utt. Tagad tie faktiskie dati rāda, ka 100% ir izpildījies tas, ko mēs iepriekš prognozējām. Neskatoties uz to, ka, kā vismaz man speciālisti saka, ka šogad saules ir bijis vidēji mazāk nekā iepriekšējos gados.”

Jau piekto gadu saules paneļi ražo elektroenerģiju “Talsu Bio-Enerģijas” katlumājai. Tas ir viens no aspektiem, kas šobrīd talsiniekiem ļauj nepacelt apkures tarifu.“Piecos gados ir saražots, es nupat skatījos, 44 000 kW stundas, un es domāju, ka tas sevi ir attaisnojis. Vēl pāris gadi, un sistēma būs sevi pilnībā atmaksājusi,” saka Jānis Zomerfelds, SIA “Talsu Bio-Enerģija” projektu vadītājs.

SIA “Talsu Bio-Enerģija” arī uzstāda saules paneļus citiem. Gadā tiekot uzstādīts ap 20 sistēmu. Elektrības cenu kāpums pieprasījumu kāpinājis vēl straujāk, saules paneļi atmaksājoties tiem, kam ir liels elektrības patēriņš. “Teiksim, siltumsūknis. Vai arī medniekam stāv mājās septiņi ledusskapji, kas vasarā daudz elektrību tērē. Vai arī kondicionieri. Kondicionieris tādā ziņā ir vislabākais – jo vairāk saule, jo viņš vairāk strādā, attiecīgi arī saules paneļi var saražot elektrību, lai no tīkla nebūtu nekas jānopērk,” saka Jānis Zomerfelds.

Oļģerts Dragūns pirms septiņiem gadiem bija viens no pirmajiem Talsos, kurš uzstādīja saules kolektoru. Tas nevis ražo elektroenerģiju, bet saule silda ūdeni. Tiem, kuri izmanto zaļo enerģiju, šobrīd investīcijas sāk atmaksāties straujāk. “Lai projekts 100% atmaksātos pēc tā laika elektrības cenām, nu, es rēķināju, ka būs desmit gadi. Bet šobrīd... vasarā vēl nebija diez ko augstas elektrības cenas, bet es domāju, ka nākamvasar jau tas būs ievērojamāks ieguldījums manā budžetā,” uzskata Oļģerts Dragūns, talsinieks.

Eksperti gan norāda, ka investīcijas saules paneļos neatmaksājas tiem, kuru ikdienas elektrības patēriņš ir neliels.