Eksperts: valsts nav padomājusi par atbalstu visiem

Līdz ar konceptuālu vienošanos valdībā par energoresursu cenu kompensēšanu iedzīvotājiem un uzņēmumiem, eksperti izsaka bažas, vai plānotais atbalsts sasniegs tos cilvēkus, kuriem tas patiešām būtu nepieciešams.

Plānots, ka valsts kompensēs elektrības sadales tarifa un obligātās iepirkuma komponentes jeb OIK izmaksas. Ieviesīs arī 50 eiro pabalstu par katru bērnu, tostarp studējošiem līdz 24 gadu vecumam. Tāpat arī mēneša pabalstu 20 eiro apmērā saņems visi seniori un cilvēki ar invaliditāti. Tomēr ir arī tādas grupas, kurām nauda būtu ļoti vajadzīga, bet nav paredzēta. “Manuprāt, tie, kuriem bērnu nav un ieņēmumi arī nav diez cik lieli, tiem enerģijas kāpums netiek kompensēts. Tā ir tā galvenā atšķirība salīdzinājumā ar PVN mazināšanu, kas pilnīgi noteikti sasniegtu visus. No pirmā tuvinājuma izskatās, ka šī grupa ir palikusi ārā, bet noteikti, ka vēl kāda grupa ir piemirsusies. Vēl viena grupa, kas noteikti šeit ir pazudusi, ir uzņēmēji, kas tērē gāzi kā izejvielu, tie arī palikuši noteikti ārpus vienošanās loka, bet šeit jau vēl jāgaida detaļas,” norāda Kaspars Osis, SIA “RCG Lighthouse” valdes priekšsēdētājs, enerģētikas lietpratējs.

Koalīcija vienojās pie atsevišķiem kritērijiem palielināt arī mājokļa pabalstu līdz šā gada beigām, daļēji segt siltumapgādes un gāzes apkures izmaksu sadārdzinājumu. Tāpat liela daļa no 250 miljoniem paredzēta uzņēmējiem. Par atbalsta paketi valdība plāno lemt sēdē otrdien. 


Foto: Freepik