Ekonomisti: šis gads privāto pensiju plānos noslēgsies ar zaudējumiem

Šī gada pirmajā pusē ievērojamu kritumu piedzīvo pensiju trešais līmenis. Ekonomisti skaidro - galvenokārt to ietekmē ģeopolitiskie notikumi pasaulē un aizvien augošā inflācija.

Karš Ukrainā, aizvien pieaugošās resursu izmaksas, problēmas ar piegādes ķēdēm un citi satricinājumi pasaulē - tas viss pamatīgi ietekmējis finanšu tirgos pasaulē. “Luminor” aktīvu pārvaldes un pensiju daļas vadītājs Baltijā Atis Krūmiņš saka: “Galvenais iemesls tam ir inflācijas dinamika. Tas izkustinājis procentu likmes visā pasaulē - aptuveni pēc 30 gadu ilgas tendences, kad likmes samazinājās, šobrīd tās sāk palielināties.”

Pieaugot centrālo banku noteiktajām procentu likmēm, samazinās parādzīmju vērtība, tāpat cenas pašreizējos apstākļos turpina krist akcijām. Ieguldījumi gan akcijās, gan obligācijās veido 3. pensiju līmeni, tāpēc kritumu pašlaik piedzīvo pat viskonservatīvākie pensiju plāni. “Šogad tas nav strādājis. Ir abās aktīvu klasēs kritušās, tāpēc visās klasēs rezultāti līdzīgi - kritums ap 10%,” norāda Atis Krūmiņš.

Arī citas ReTV Ziņu aptaujās bankas, kuras investē līdzekļus 3. pensiju līmenī, atzīst, ka, lai gan šobrīd likmes nokritušās krietni zemu, cilvēki ir mierīgi. Sākoties karam Ukrainā, cilvēki izrādīja satraukumu par savu kapitālu. “Swedbank ieguldījumu pārvaldes sabiedrība” direktors Pēteris Stepiņš: “Tie dalībnieki, kuriem ir 55 gadi un var izņemt uzkrājumu - jeb kuriem tuvojas -, no pensiju plāna martā ņēma ārā naudu. Tas pats bija vērojams arī kovida lielā krituma laikā pirms diviem gadiem.”

Lai gan šobrīd 3. pensiju līmenī ir vērojams kritums, ekonomists cilvēkus mudina nesteigties līdzekļus izņemt. “Pirmkārt, jāņem vērā, ka nodokļu atmaksā šo varēs izmantot. Finanšu tirgus ir svārstīgs. Ja šobrīd ir mīnusi, tas nenozīmē, ka pēc trim līdz četriem gadiem tur būs mīnusi,” uzsver Latvijas Bankas ekonomists Erlands Krongorns.

Vēl pērn trešā pensiju līmeņa vidējais ienesīgums sasniedz 6,9%. Tā kopējais kapitāls sasniedz 729,44 miljonus eiro. Kopumā privātajos pensiju plānos iesaistījušies 363 tūkstoši iedzīvotāju. Pašlaik ekonomisti neņemas prognozēt, cik ātri finanšu tirgus atkopsies, bet šis gads, visticamāk, privātajiem pensiju plāniem noslēgsies ar zaudējumiem. 


Foto: Freepik