Eglītis: energocenu pieauguma apstākļos varētu ieviest vienreizējus atbalsta maksājumus senioriem un ģimenēm ar bērniem

Energoresursu cenu pieauguma apstākļos Latvijā varētu ieviest vienreizējus atbalsta maksājumus senioriem un ģimenēm ar bērniem, sacīja labklājības ministrs Gatis Eglītis (K) pēc dalības Eiropas Savienības (ES) nodarbinātības un sociālo lietu ministru neformālajā sanāksmē.

Sanāksmē tika pārrunāti ES dalībvalstu īstenotie un plānotie atbalsta pasākumi iedzīvotājiem energoresursu cenu pieauguma apstākļos. Eglītis norādīja, ka patlaban visās ES valstīs ir inflācija un energoresursu cenu krīze, taču atsevišķās valstīs tā ir izteiktāka, un viena no tādām ir Latvija.

Pēc pieredžu apmaiņas dalībvalstu starpā politiķis norādīja, ka, iespējams, Latvijā varētu padomāt par papildu tiešajiem atbalsta maksājumiem noteiktām grupām. Piemēram, tie varētu būt vienreizēji maksājumi senioriem, kuru pensijas sasniedz konkrētu apmēru, vai ģimenēm ar bērniem.

Eglītis piebilda, ka Latvija jau iepriekš tā ir darījusi, taču šī brīža plānotie pasākumi ir uz jautājuma robežas, proti, tie būs atkarīgi no jaunās valdības. Pats ministrs uzskata, ka tas ir virziens, kā tiešā veidā palīdzēt sociāli mazāk aizsargātajām grupām, kurām apkures sezonā klāsies visgrūtāk, un uzņēmējiem.

Tāpat sanāksmē tika pārrunāta ES solidaritāte ar Ukrainu un atbalsts bēgļiem no Ukrainas, tostarp iekļaujoties uzņemošo valstu darba tirgū. Pēc politiķa paustā, arī Latvijai bija iespēja dalīties pieredzē attiecībā uz darba tirgu, proti, kā valsts darba tirgū ir izdevies integrēt gandrīz 7000 Ukrainas iedzīvotājus un nodrošināt viņiem sociālos pakalpojumus, bērnu pieskatīšanu, izglītību un citus pakalpojumus.

Eglītis informēja, ka Eiropas Komisija esot gatava kopā ar Čehijas prezidentūru izskatīt iespējas, kā palīdzēt tām valstīm, kurās ir daudz ukraiņu bēgļu. Piemēram, palīdzot par ES līdzekļiem sakārtot vai uzbūvēt mājokļus, lai šiem cilvēkiem būtu kur dzīvot.

Sanāksmes laikā Eglītis atsevišķi ticies ar Lietuvas sociālās drošības un darba ministri Moniku Navickieni un Igaunijas sociālās aizsardzības ministri Signi Riisalo, lai detalizētāk pārrunātu Ukrainas iedzīvotājiem sniegto atbalstu un izaicinājumus, gatavojoties ziemas sezonai. Visās Baltijas valstīs ļoti nozīmīgs izaicinājums ir Ukrainas bēgļu izmitināšana, ņemot vērā mājokļu ierobežoto pieejamību un pieaugošās izmaksas. Eglītis uzsvēra, ka šajā jautājumā nepieciešami arī ES līmeņa risinājumi un ES fondu atbalsts, lai atvieglotu dalībvalstu situāciju.Foto: Freepik