Dundagā nodibina biedrību, lai apvienotu vietējos mājražotājus

Pirms nepilna gada Dundagā nodibināta biedrība “Es i’ svaigs” ar mērķi apvienot vietējos mājražotājus, citam citu atbalstīt un kopīgi virzīt saražoto produkciju. Tās veidotāji ir gados jauni cilvēki. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs atzīst, ka tieši jaunība ir dundadznieku veiksmes faktors – viņi neuzkāpj uz grābekļiem, ko dara kooperatīvi ar pieredzi.

Juris Šleiners Dundagā atgriezās pirms četriem gadiem, kad saprata, ka nevēlas galvaspilsētā bezmērķīgi pelnīt naudu. Līdzīgi domāja vairāki viņa draugi, kas katrs darbojās savā jomā. Lai darbotos veiksmīgāk, nodibināja kopīgu biedrību. “Man biedrība ir tāda kā otra ģimene. Ja es vienā nevaru izrunāt lietas, tad man ir otra, kurā es zinu, ka tiešām mani dzirdēs, palīdzēs un atbalstīs,” saka Juris Šleiners, z/s “Kļavnieki” īpašnieks.

Vienam ir arkls, otram ir traktors, bet atsevišķi uzart lauku nevar neviens. Saliekot kopā, lauks uzarts abiem – pēc šāda principa darbojas jaunais kooperatīvs. Biedrībā ir trīs saimniecības, un puiši izmanto katra pieejamos resursus. “Mēģinām ieviest arī dažādus permakultūras principus un darboties kopā. Arī talkas veidot un viens otram palīdzēt. Ir forši, ka tu neesi viens, tev ir kopīga komanda, kopīgi cilvēki, kam pajautāt kādā brīdī, kad kaut ko nezina vai nevar izlemt, kā pareizāk darīt,” atzīst Viljams Dāvidsons, biedrības pārstāvis.

Dundaga vairākus gadus bija atsevišķs novads – šobrīd teritoriāli liels pagasts, bet ar nelielu iedzīvotāju skaitu. Sava kooperatīva iepriekš tam nebija. Jauno dundadznieku mērķis ir palīdzēt ne tikai sev, bet arī citiem mājražotājiem Dundagā satikties ar saviem potenciālajiem pircējiem.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Alfons Spēks atzīst, ka Latvijas kooperatīviem izaicinājums parasti ir komunikācija, savstarpējā uzticēšanās un latviešiem nav ierasts reklamēt ne tikai sevi, bet arī otru. Gados jauniem cilvēkiem šo problēmu mazāk. “Redzot tās biedrības vai nodibinājumus, ko veido jauni cilvēki, tie tomēr, manā skatījumā, attīstās daudz straujāk, jo viņi ļoti daudz strādā ar sociālajiem medijiem.”

Maija vidū Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs Talsu puses dārzeņu, ogu un augļu audzētājus vedīs pieredzes apmaiņas braucienā uz Austriju, lai mācītos tieši kooperatīvu darbu. Tikmēr Dundagas puiši sapņo, ka viņu kooperatīvs nākotnē tiks pie sava veikala.


#SIF_NVZ2022