Drošības pasākumi veikalos būtiski apgrūtina cilvēkus ar kustību traucējumiem

Aizliegto preču sarakstā kopš astotā februāra vairs nav pārtikas un higiēnas preču klāsts. Katram pircējam obligāti ir jāpaņem iepirkumu grozs vai rati. Vairumam to izdarīt ir ļoti vienkārši, bet ir cilvēki, kam to izdarīt ir praktiski neiespējami.

Salaspilieti Tatjanu, kas pārvietojas ratiņkrēslā, ko vada ar vienu roku, garās rindas pie veikalu durvīm nebaida, bet apsargu attieksme gan.

Tatjana Staroņenkova stāsta: “Salaspilī viss ir kārtībā, bet man bija gadījums “Akropolē”. Man ir viena roka, man jāstūrē, un tur apsargs man neļāva iet iekšā “Maxima” bez groziņa. Sīkumus vajadzēja paņemt. Domāju - iebraukšu viena pati. Tur nav nekādas durvis, ne sliekšņu priekšā. Nekas, bet apsargs mani nelaiž iekšā, tāpēc, ka man nav groziņa. Viņš iedeva groziņu, bet es jautāju, kā es braukšu tālāk ar to groziņu, bet viņš saka: “Man vienalga!””

Tatjana tomēr riskējusi, un grozs esot piekabināts. “Iebraucu veikalā un netīšām aizķēru zābaku, un tie sāka daudzi krist uz grīdas, bet savādāk es nevarēju pabraukt.”

Cilvēkiem ratiņkrēslos iespējas un varēšana ir dažāda, tomēr jaunā kārtība esot apgrūtinoša visiem. Turklāt - dažos veikalos atstāti tikai iepirkumu rati, kas nodrošinot drošāku distancēšanos.

Kā skaidro veikalu tīkla ''Maxima'' pārstāve, likums visiem ir vienāds, un ratiņi un groziņi esot efektīvākais veids, kā kontrolēt pircēju skaitu tirdzniecības zālē.

Liene Dupate-Ugule, ''Maxima Latvija'' komunikācijas vadītāja, pauž: “Ja ir bijuši kādi pārpratumi vai neviennozīmīgi gadījumi, mēs visus pārrunājam, lūdzot būt saprotošiem kā kolēģiem, tā klientiem un apsardzes darbiniekiem, vadoties pēc veselā saprāta principa. Varbūt tas ne vienmēr praksē strādā, bet tiešām ir dots rīkojums sastrādāties, sadarboties.”

Kā norāda Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK), komersantiem ir atstāta iespēja meklēt labāko risinājumu, kā kontrolēt cilvēku plūsmu veikalā, bet šādi gadījumi norādot arī uz plašāku problēmu par iekļaušanos sabiedrībā.

“Es droši vien arī ar šo sarunu labprāt atgriezīšos pie mūsu biedriem un arī pie politikas veidotājiem, tā iezīmējot šo situāciju, kas varbūt līdz galam nav izdiskutēta un rada pārpratumus. Pārpratumus, kas šajā periodā samazina sabiedrības vēlēšanos līdzdarboties šī vīrusa izplatības samazināšanā,” pauž LTRK pārstāve Katrīna Zariņa.

Gan tirgotāji, gan pircēji grib ticēt, ka ierobežojumi drīzumā tiks atcelti, tomēr, visticamāk, pandēmijas ēnā vēl kādu laiku nāksies dzīvot, un būs jāmeklē risinājumi, kas pieņemami visiem.


Foto: pexels.com