Drīz sāks vakcinēt pusaudžus

Bērni vai pusaudži nebūs šobrīd prioritārajā grupā, taču Latvijas galvenais infektologs Uga Dumpis par šo iespēju ir ļoti priecīgs.

“Esmu ļoti pozitīvs par šo, turklāt jaunieši vakcinācija paplašinātu kolektīvo imunitāti, nesaukšu par pūļa, palielina valsts aizsardzības spējas pret slimību,” saka Uga Dumpis, Veselības ministrijas galvenais infektologs.

Pusaudži ir viena no grupām, kura bieži tiekas klātienē ar vienaudžiem. Tātad - lielāks risks inficēties.

Uga Dumpis pauž: “Varēsim vakcinēt pusaudžus, nerunājam par zīdaiņiem vai maziem bērniem, bet pusaudžiem, protams. Būs svarīgi par rudeni un skolām, jo pusaudžu transmisija ir ļoti aktuāla – daudz komunicē un grib sportot.”

Gala lēmums, kad varēs noritēt pusaudžu vakcinācija, vēl nav pieņemts, tomēr ir iezīmējušies virzieni - kad un kā tas varētu noritēt. “Ņemot vērā, ka Latvijā var vakcinēties visi stājoties rindā un riska grupām ir priekšrocības, paredzu, ka drīz. Vispirms no 16 gadiem varēs pierakstīties. Nākamnedēļ varēs jaunieši, domāju pēc viena līdz diviem mēnešiem sāktu 15 gads veci,” saka Uga Dumpis.

ReTV Ziņu aptaujātie bērnu vecāki, kuriem atvases ir vecumā no 12 līdz 17 gadiem, ir pārliecināti – vakcīnai būs jāpiesaka. Trīs bērnu tēvs Mareks atzīst: “Mēs neesam runājuši, bet viņi zina visu situāciju. Esmu pārliecināts, ka meita noteikti grib vakcinēties.”

Līdzīgi kā Mareka ģimenē, arī Uģim, neskaitot veselību saudzējošus faktorus, bērnus vakcīnai plānots pieteikt, lai varētu doties ceļojumos.

 “Jā, es esmu par, jo pats esmu vakcinēts. Lai būtu drošs, ka varu staigāt apkārt un ciemoties. Meita arī izteica, ka grib vakcinēties, jo grib braukt ceļojumā,” skaidro divu bērnu tēvs Uģis.

Savukārt 17 gadus vecais Mareks vakcīnai gribējis pieteikties jau iepriekš, bet līdz šim to varēja izdarīt tikai 18 gadus sasnieguši iedzīvotāji. Jaunietis ir pārliecināts – līdz ko būs iespēja, viņš potēsies ar to vakcīnu, kuru piedāvās.

Līdz ko vakcinācijas uzņēmumi būs publiskojuši pētījumu rezultātus par vakcīnu ietekmi bērniem, Eiropas zāļu aģentūra nevilcinoties dos apstiprinājumu bērnu potēšanai - norāda Uga Dumpis. Bērniem līdz 17 gadiem būs nepieciešama vecāku piekrišana devas saņemšanai. Jaunieši no 16 gadiem saņems vienīgi Pfizer vakcīnu, jo tā ir vienīgā, kurai pašlaik veikts pilnvērtīgs pētījums šajā vecuma grupā.


Foto: unsplash.com