Divas dienas, divdesmit lokācijas, tūkstošiem cilvēku - humanitārās palīdzības vākšana Ukrainai

Divas dienas, divdesmit lokācijas, tūkstošiem cilvēku - tā ir humanitārās palīdzības vākšana Ukrainai, kas nupat “Labdarības lapas” vadībā aizritējusi visā Latvijā. Cilvēku gatavība palīdzēt ir milzīga, taču būtiski apzināties, ka kara situācijā atbalsts sniedzams centralizēti, saskaņojot ar valsts pārvaldi, nedz uz savu iniciatīvu, pretējā gadījumā labi domātais rada vien sarežģījumus.

Pie ziedojumu Ukrainai nodošanas punkta Madonā viena pēc otras piestāj automašīnas. Tiek nestas kastes ar pārtiku, apģērbu un higiēnas precēm. “Kā varam, tā palīdzam. Man sirdsapziņa neatļauj klusēt vai palikt malā, vai palikt vienaldzīgam,” saka Indra no Ļaudonas.

“Mums tur ir vecāki, ģimene palika, ir satraukums liels. Brauktu paši, bet bērniņš mazs. Tētis jau plēšas uz turieni, taču mēs nelaižam, ko mēs bez tēta. Labi, ka caur jums varam palīdzēt,” pauž Ņina un Oļegs, ukraiņu ģimene no Jēkabpils.

Šis ir viens no divdesmit biedrības “Palīdzības lapa” izveidotajiem koordinatoru punktiem. Tajos saziedotās mantas centralizēti tiek nogādātas noliktavā Rīgā, stingrā saskaņā ar kustības “Gribu palīdzēt bēgļiem” norādījumiem. “Visas šīs saziedotās mantas pilnīgi noteikti nonāks Ukrainas iedzīvotājiem. Jau pirmās lielās kravas ir devušās ceļā. Tajās, protams, pamatā bija pats vajadzīgākais – medicīna un militārās lietas. Tam sekos arī humānā palīdzība un pārtika. Jāņem vērā, ka primāri aizies lielgabarīta ziedojumi, ko uzņēmumi ziedoja, tad sekos arī visu privātpersonu ziedojumi,” saka Amanda Millere, biedrības “Labdarības lapa” dibinātāja.

Šobrīd primāri nepieciešamais ir saziedots, savākšanas punkti savu darbību ir apturējuši, gaidot turpmākos norādījumus. “Šobrīd ir liels lūgums mazliet nogaidīt, varbūt nezvanīt, nejautāt, bet pāris dienas nogaidīt, pieņemu, ka divas, trīs. Būs jauna informācija ar aktuālajām vajadzībām. Tiek plānota loģistika pa visu Latviju, sadarbībā gan ar pašvaldībām, gan ar nevalstiskām organizācijām, kurās varēs iet nodot vajadzīgo,” saka Amanda Millere.

Tas ir viens no svarīgākajiem aspektiem, kas jāsaprot ikvienam, kurš vēlas palīdzēt. Visefektīvāk to varam izdarīt centralizēti. “Visi ir aicināti nedoties paši uz savu galvu uz Ukrainas robežām vai pat iekšā Ukrainā, jo tur nebūs neviena, kurš konkrēti sagaida savākto palīdzību. Šī ir kara situācija, tādēļ visi cilvēki, visi civiliedzīvotāji, tai skaitā arī nevalstiskās organizācijas, ļoti stingri darbojas saskaņā ar to, kādā veidā mums to norāda valsts pārvalde un vadošās institūcijas, jo viņi ir izstrādājuši, kādā veidā tas varētu tikt sniegts droši, efektīvi un mērķtiecīgi,” norāda Ilze Jankovska, kustības “Viegli palīdzēt” pārstāve.

Līdztekus tam ir iespēja ziedot naudas līdzekļus portālā “Ziedot.lv”, savukārt mantisko ziedojumu pieteikumu anketa atrodama “Viegli palīdzēt” mājas lapā. Jāpiebilst, ka no 2.marta sāks darboties informatīvais tālrunis “Palīdzība Ukrainai Latvijā”, tas darbosies 24/7 režīmā, informāciju sniedzot arī ukraiņu valodā. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik