“Dilles fashion”- apģērbs ar dabas spēku

Gulbenietes Irīnas Abakokas sirdslieta ir darināt apģērbus, piešķirot tiem krāsu no dabas veltēm. “Dilles fashion” dibinātājas dienas aizrit starp pļavas puķēm un dažādiem augu marinējumiem, apģērbā iepinot dabas spēku. “Viss process sākas sākumā no idejas, kad iztēlojos, kāds būs tas darbs. Tad dodos dabā saplūkt, kā saka, izejvielas. Tad jau skatos radošo zīmējumu, ko iztēlojos, ko gribu radīt. Ir tāda pieredze, ka zinu, kuri augi krāso vairāk, kuri - mazāk. Tā vai citādi pēc procesa tik un tā gala rezultātu nezinu, kāds būs… neprognozējams mākslas virziens!”

Krāsošanai var izmantot teju jebkādus dabas materiālus - krāsos visi, tikai atšķirība tajā, cik spilgti. Piemēram, košākas krāsas dos samtenes, kosmejas vai sīpolu mizas. Irīna atceras - pirmajā gadā uz auduma likusi visu iespējamo. “Pirmais sākums ir dabā, pēc tam - manā darbnīcā. Tad, kad ir vasara, ir forši, ka var krāsot ārā, bet ir labi, ka ir liela telpa, kur varu netraucēti izklāt audumu, gan visu izdarīt.”

Ar šo mākslas veidu gulbeniete nodarbojas jau trīs gadus. Tas sācies pavisam nejauši - šuvusi kleitas no auduma, kas nopērkams veikalā, līdz sapratusi, ka ar kaut ko jāatšķiras. “Ilgi par to domāju, domāju, domāju līdz man sapnī atnāca atbilde. Tajā redzēju savu mirušo vecmāmiņu ar nokrāsotu apģērba gabalu. Pamostoties padomāju, cik tas zīmīgs sapnis, padalījos ar ģimenes locekļiem, visi apstiprināja - kāpēc ne? Var taču pamēģināt!”

Irīna iesākumā sapni sapratusi ļoti burtiski un krāsojusi apģērbu ar akrilu, tiesa - ātri vien apzinājusies, ka vēlas veidot ko dabīgāku. “Sāku pētīt visādu informāciju internetā un pati eksperimentēt, kā senie latvieši krāsoja dzijas un audumus. Pirmais gads bija ļoti īpašs… virtuvē smaržoja pēc visādām savādām smaržām. Man citi jautā, kā es izvēlos to gala rezultātu - vai krāsoju pirms tam. Tad ir tā, ka tā secība ir ļoti dažāda - viss atkarīgs no tā, ko vēlos galā redzēt. Citreiz ir tā, ka nokrāsoju lielu auduma gabalu, citreiz izveidoju jau piegrieztnes, tad krāsoju. Vēl viens variants ir jau sašūt gala rezultātu, tad krāsot. Respektīvi, versiju ir ļoti daudz.”

Tā neapzināti radies arī rokraksts. Vai valkātājam nav jābaidās, ka apģērbs ātri izmazgāsies? “Ar laiku var nedaudz izbalēt, bet es parasti iesaku mazgāt ar rokām - saudzīgā režīmā. Tad parasti saglabā to toni. Arī neiesaku ilgstoši žāvēt atklātos saules staros, jo saule jau pati par sevi balina.”

Vasarā audums tiek krāsots uzreiz ar to, kas saplūkts dabā. Ziemā gan tādu iespēju nav, tāpēc augi tiek kaltēti. Šobrīd “Dilles fashion” dibinātāja vēlas savas zināšanas nodot citiem, organizējot darbnīcas.