Digitalizē unikālu kolekciju par ​​Rendas mājvietām

Mērķtiecīgi iemūžināt sava pagasta mājas un veidot kartotēku – šādu uzdevumu pērnā gadsimta 70. gados sev uzdeva agronoms un novadpētnieks, Rendas pagasta iedzīvotājs Voldemārs Ozols. Publiski viņa veikums pieejams Rendas pagasta bibliotēkā divos albumos. Šobrīd unikālā kolekcija iegūst jaunu elpu. Tai klāt ķērušies interesenti no platformas “Historia.lv”. Kolekcija ne tikai digitalizēta, bet tiek iziets Voldemāra Ozola ceļš un tās pašas ēkas fotografētas mūsdienās, tā veidojot vēl pilnīgāku kultūrvēsturisko ainavu, kas būs pieejama ikvienam.

Gluži kā pirms vairāk nekā 40 gadiem Rendas pagasta novadpētnieks agronoms Voldemārs Ozols piestāja vietā, kur šobrīd atrodas kempings “Usmas Meķi”, te ieradies arī Latvijas vēstures materiālu un novadpētniecības platformas “Historia.lv” redaktors Valters Grīviņš. Aina paveras pavisam cita – mājas esot nokurinātas malkā, šobrīd te ir bērnu rotaļu laukums. Valters visu piefiksē, tā būs kā nākamā sērija ar krietnu laika atstatumu unikālajam Voldemāra Ozola veikumam. “Kopā viņš ir sabildējis, albumos ievietojis un sarakstu sastādījis 233 objektiem. To visu ieraugot, sapratu, ka nekur citur nekas tāds līdz šim redzēts nav. Voldemāra Ozola veikums glabājas Rendas pagasta bibliotēkā divos īpaši pasūtītos milzīgos albumos.

Albumi bija arī Valtera Grīviņa pirmā iepazīšanās ar Valdemāra Ozola kolekciju. Sākot interesēties vairāk, no novadpētnieka radiniekiem savā rīcībā viņš ieguva visu fotogrāfiju arhīvu, kas glabājās divās finiera kastēs. 

Voldemārs Ozols iemūžinājis aptuveni divas trešdaļas pagasta ēku pērnā gadsimta 70., 80. gados. Šo kolekciju Valters Grīviņš jau digitalizējis, tā pakāpeniski tiek papildināta ar šodienas attēliem un cilvēku stāstiem.

Zāgkalnos stāsts papildinājies ar savulaik te atrastiem mēra kapiem. Arī Bušeru ģimene krāj mājas vēsturi.

Voldemāra Ozola un šodienas ekspedīciju materiāls tiks papildināts ar vēstures arhīvos atrodamu tautas skaitīšanas statistiku, tā dodot ziņas par māju saimniekiem. Viss apkopojums gada nogalē būs pieejams “Historia.lv” platformā.

 


#SIF_NVZ2022