Deviņpadsmit pilsētās ievieš viedo ielu apgaismojumu

Ņemot vērā, ka attīstās tehnoloģijas, pilsētās mainās arī ielu apgaismojums. Nesen mūsdienīgas un ekonomiskas skaitījās augstspiediena nātrija gāzizlādes spuldzes, ko nomainīja LED lampas, bet tagad LED lampām tiek pielikti sensori, kas ļauj gaismas intensitātei mainīties atkarībā no auto un gājēju plūsmas.

SIA''Lucidus'' Smart nodaļas vadītājs Krišjānis Vīdušs stāsta, ka katrai ielai tiek aprēķināta intensitātes klase, pēc kā nosaka arī gaismas līmeni. “Ar šo plūsmas sensoru mēs to varam darīt dinamiski. Nevis pēc vēsturiskajiem datiem, bet pēc tā, cik ir konkrētā brīdī.”

Jelgavā uzstādīti 1374 šādi gaismekļi. Projekta izmaksas ir nedaudz vairāk kā miljons eiro, kas ļaušot elektroenerģijas patēriņu samazināt par apmēram 600 MWh gadā. Inga Bernāne, Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes ''Pilsētsaimniecība'' projektu vadītāja, uzsver, ka konkrēto gaismekļu ilgmūžība būšot lielāka par nātrija lampām. Tiek plānots, ka deviņu gadu laikā pašvaldības līdzfinansējums varētu atmaksāties.

Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansētajā projektā investējot 6 miljonus eiro, viedās pilsētvides tehnoloģijas tiek uzstādītas deviņpadsmit pilsētās. Jāatzīst, ne visām izdevies projektu īstenot - Saulkrasti atteikušies, jo Valsts kase neesot piešķīrusi aizņēmumu līdzfinansējumam.

Baldonei paveicās vairāk. Tur 300 moderni gaismekļi darbojas jau kopš 2019. gada rudens. Ieekonomēti esot jau 200 000 kilovatstundu elektroenerģijas.

Kamēr Latvijā šāds apgaismojums ir jauninājums, daudzās Eiropas valstīs tā jau esot ierasta prakse, un iespēju, kā vēl plašāk izmantot viedo apgaismojumu, vēl esot daudz. Kad līdz šādiem risinājumiem nonāks Latvija gan nav zināms, bet ātrāk vai vēlāk - tas noteikti notikšot.