Depozīta sistēma sāks darboties 1. februārī; noteikts pārejas periods līdz augustam

Saspringts laiks šobrīd ir dzērienu ražotājiem, iepakotājiem un tirgotājiem. Ir jāpagūst izdarīt vēl pēdējie darbi, lai jau pēc mazliet vairāk nekā pāris nedēļām, kad sāks darboties depozīta sistēma, veikalu plauktos nonāktu pirmie depozīta iepakojumi. Pie tirdzniecības vietām un tajās jau tiek uzstādīti arī taromāti. Kā darbosies depozīta iepakojumu sistēma Latvijā?

Gatavošanās sākās jau no pagājušā gada vasaras, jo pilnīgi visām pudelēm ir jānomaina etiķetes, uz kurām jāizvieto speciāla depozīta zīme, jānomaina svītru kodi, pēc tam tas jāsaskaņo ar Depozīta iepakojuma operatoru un tirdzniecības vietām. Darbs milzīgs, saka Valmiermuižas alus darītavā. “Izveidot jaunu dizainu 40 etiķetēm, jo mainās aizmugurējās etiķetes dizains izkārtojums. Tas ir liels, pamatīgs darbs, ko sākām jau no pagājušā gada vasaras, katra etiķete prasa rūpīgi visu uztaisīt, pārskatīt dizainus, izmainīt, arī tekstiem vietas uzreiz nepietiek, jo svītru kodam ir vajadzīga lielāka vieta, arī šī kā jauna zīmīte nāk klāt, tā kā tas mums lika daudz palauzīt galvu kā saglabāt eleganci, to informāciju, ko gribam saglabāt par alus baudīšanu,” saka Aigars Ruņģis, SIA “Valmiermuižas alus” saimnieks.

Depozīta iepakojuma sistēma sāks darboties 1.februārī. Laicīgi tai sākuši gatavoties arī uzņēmumā “Bauskas alus”, bet ir arī vairāki izaicinājumi. “Šobrīd ir arī apgrūtināta iepakojuma pieejamība dēļ kopējās situācijas, piegādes kavējās gan piegādātāja jaudas trūkuma, daļēji pandēmijas dēļ. Tas padara šo izaicinošāku,” norāda Paulis Dālbergs, SIA “Bauskas alus” valdes loceklis.

Depozīta punktos, kas šobrīd plānoti 1400 vietās, varēs nodot gan stikla, gan plastmasas jeb PET pudeles, arī skārdenes. Dzērienu iepakojumi ar speciālo depozīta zīmi veikalu plauktos parādīsies pakāpeniski, jo vēl līdz 31.jūlijam ir noteikts depozīta sistēmas pārejas periods. Tas nozīmē, ka šajā laikā veikalos būs nopērkami arī dzērieni līdzšinējā iepakojumā bez depozīta zīmes, kurus nodot nevarēs. “Pircējam tas būs tā, ka mūsu gadījumā tajās pašās vietās, kur patlaban var atrast attiecīgos dzērienus, šie dzērieni simtprocentīgi tiks nomainīti ar dzērieniem depozīta iepakojumā, savukārt iepriekšējā iepakojumā šie dzērieni tiks iztirgoti vai nu gala plauktos, vai papildus izvietojumos, bet šajās pamata vietās, kur esam ieraduši šos dzērienus satikt, mēs satiksim jau tos depozīta iepakojumos,” atzīst Elīna Stībele, “Maxima Latvija” Drošības kvalitātes un atbilstības direktore.

Tirgotāji un ražotāji norāda - mērķis gan ir pēc iespējas ātrāk pāriet uz depozīta iepakojumu. Tā, piemēram, “Maxima” pārstāve piebilst, preces bez depozīta iepakojuma noliktavā pieņems tikai līdz aprīlim. Depozīta preces varēs atpazīt ne tikai pēc marķējuma uz paša iepakojuma, bet arī pie cenu zīmēm būs papildus norāde par depozīta maksu, kas ir desmit centi. Taromātos varēs nodot tikai nesaplacinātus depozīta iepakojumus. “Vietās, kur ir taromāti, tas izsniedz kuponu, kupons ir maksāšanas līdzeklis tajā pašā veikalā, pie kura taromāts ir uzstādīts, arī pašā kuponā būs norādīts veikala nosaukums un adrese, kurā šo kuponu var atprečot, tālāk ar to dodamies pie kases, vispirms veicam pirkumus, visticamāk, dodamies pie kases maksāt, uzrādām šo te kuponu, kurš satur svītru kodu, attiecīgi no veiktā pirkuma tiek piemērota atlaide, kas ir vienāda ar šī te kupona vērtību,” skaidro Miks Stūrītis, SIA “Depozīta iepakojuma operators” valdes priekšsēdētājs.

Tas gan nav obligāts pienākums, bet tirgotājiem ir arī iespēja, atsevišķi tirgotāji par to jau ir paziņojuši, ka būs iespējams saņemt arī skaidru naudu. “Šobrīd vēl esam pārrunu procesā. Katrā ziņā pilnīgi noteikti jebkuram iedzīvotājam būs iespēja saņemt šo depozīta maksu, jautājums - kādā veidā un kurā veikalā. Šobrīd arī plānojam, kādā veidā ir iespējams arī skaidrā naudā atprečot šo kuponu,” stāsta Ilze Priedīte, veikalu tīkla “top!” valdes locekle.

No 1400 vietām gandrīz puse, kas ir mazas tirdzniecības vietas ar nelielu pārdošanas apjomu, depozīta iepakojumu pieņems manuāli jeb to darīs cilvēks. Taromāti plānoti ap 700 vietās - lielākā daļa veikalu iekštelpās, pārējie pie tirdzniecības vietām tā dēvētajos kioskos.